Güncel Kurlar


Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı HÜRJET IDEF 21’de Görücüye Çıktı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) İstanbul’da düzenlenen 15. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF 2021’de, Hürjet tek motorlu avcı uçağını sergiledi.

Daha önce aviyonik modernizasyonu TUSAŞ tarafından gerçekleştirilmiş olan ve yapısal ömürlerinin sonuna yaklaşan T-38M uçaklarının yerine Türk Hava Kuvvetlerinin envanterine dâhil edilmek üzere başlatılan HÜRJET projesinin çalışmaları hızla devam ediyor. Takvimine uygun bir şekilde yürütülen proje tamamlandığında HÜRJET, tek motorlu, tandem ve modern aviyonik suit’e sahip kokpiti ile üstün performans özelliklerine sahip olarak birçok önemli rol üstlenecek.

HÜRJET için çalışmalara başladığında kendisine büyük hedefler koyan şirket, hava aracı ile birlikte üretimine başladığı simülatör, dijital test ve doğrulama ortamları ile kaza kırım gibi riskleri en aza indirirken, emniyet kalitesini de artırıyor.

Şirket, son teknolojilerle birlikte maliyet ve kısa sürede yüksek kaliteli üretim için arayışa girerek hayata geçirdiği, sadece dünyanın sayılı şirketleri tarafından gerçekleştirilen proje sayesinde HÜRJET’i tamamlandığı gün, simülatör ve eğitim yardımcılarını da son kullanıcılarına sunuyor olacak. Kullanıcı bu sayede, HÜRJET’le birlikte tam görev uçuş simülatörünü, uçak üstü gömülü eğitim sistemlerini ve bilgisayar destekli eğitim sistemlerini de teslim alacak.

HÜRJET 2022’de Gökyüzünde

jet egitim ve hafif taarruz ucagi hurjet idef de gorucuye cikti

Hürjet, uçak içi yakıt ikmali, otomatik uçuş kabiliyeti, head-up display ve pilotun artırılmış gerçeklik kaskıyla, uçak sistemleri uyumluluğuna sahip olacak. Uçağın Mach 1.4’e kadar maksimum hıza ulaşabileceği, 14 bin metreye kadar irtifalarda uçabileceği ve 2.592 kilometre menzile sahip olacağı bildirildi.

TUSAŞ Uçak Genel Müdür Yardımcılığı tarafından yürütülen simülatör sistemleri programı, 15 kişilik çekirdek bir ekibe sahip. Birçok birimin yer aldığı program, büyük bir iş birliği ile geliştirilmeye devam ediliyor. Dünyadaki tüm çalışmaları yakından inceleyen çalışanlar, sadece dünyanın en iyi markaları tarafından kullanılan bu sistemlerle takvimine uygun, ürün kalitesi yüksek bir hava  aracını, HÜRJET’i, 2022 senesinde gökyüzüne taşımayı planlıyor.