Güncel Kurlar


Kadıköy Moda Nostaljik Tramvayın İlk Kadın Makinistleri Göreve Başladı

Kadıköy-Moda Nostaljik tramvay hattının ilk kadın makinistleri, eğitim süreçlerinin tamamlanmasının ardından göreve başladı. Semt sakinlerinin ‘mahalle tramvayı’ olarak tanımladığı nostaljik tramvayı kullanan makinistler yoğun ilgi gördü.

Dört aylık eğitimin ardından göreve başlayan makinistler, tramvayın mekanik olmasından dolayı, metro ve diğer demiryolu araçlarından daha zor olduğunu söyledi.

Makinist Damla Çaylak Kaya, gördükleri ilgiyi anlattı: “Daha önce hiç kadın makinist görmedikleri için şaşırıyorlar, mutlu oluyorlar. Sabahları ‘günaydın’, akşamları da ‘Hoşçakalın, bir şeye ihtiyacınız olursa buradayız’ gibi cümleler duyuyoruz. Özellikle esnaftan büyük destek var.”

Daha önce çalıştığı bir beton firmasında kepçe ve mikser sürmeyi öğrendiğini aktaran makinist Burcu Kasap, pandemi sürecinde işsizken makinist ilanını gördüğünü dile getirdi.

Makinist İlayda Çelikkol ise sürecin başında ‘Tren sürücüsü mü olacaksın?’ tepkisi aldığı ailesinin, kadın makinist fikrine alışık olmadığını söyledi.

Metro İstanbul Genel Müdürü Özgür Soy, Metro İstanbul’da kadın çalışan sayısının yüzde 10 oranında olduğunu ve bu oranı yüzde 20’ye çıkararak dünya standartlarına erişmeyi hedeflediklerini açıkladı.