RayHaber

RaillyNews

BulmacaCevap

OtonomHaber

Lazer Güdümlü Mini Füze Konsepti YATAĞAN’ın Adı ’METE’ Oldu

IDEF 2019 fuarında Roketsan’ın önemli bir konsepti olarak öne çıkan lazer güdümlü mini füze YATAĞAN projesinde teknik olarak yapılan çeşitli değişiklikler ile birlikte mühimmatın ismi de değiştirildi. Mühimmatın ismi “METE” oldu.

Roketsan tarafından geliştirilen ve yeni nesil 40 milimetre bombaatar silahları kullanılarak atılabilen Lazer Güdümlü Mini Füze Sistemi METE, mevcut konvansiyonel bombaatar mühimmatının sahip olduğu azami menzilin ötesinde etkiye sahip olmasıyla fark yaratıyor.

Tek personel tarafından bomba-atar ile ateşlenebilecek METE, hafifliği ve küçük boyutu ile mini İnsansız Hava Araçları (İHA), İnsansız Kara Araçları (İKA) ve İnsansız Deniz Araçları ve (İDA) kara araçlarının kulelerine entegre edilebilecek şekilde tasarlandı.

Roketsan, bu sistemi, günümüzde meskûn mahal harp ortamındaki güvenlik güçleri için; keskin nişancı, toplu hedef ve düşmanla temasta takviyeye gelen unsurlar gibi tehditlere karşı, muharip güç etkinliğinin artırılması için harekete geçti.

METE, yaklaşık 1 kilogram ağırlığı ile birçok platformda kullanılabiliyor. Yarı aktif lazer arayıcı başlığı ile vuruş hassasiyeti yaklaşık 1 metre CEP olan ve 1000+ metre menzile ulaşabilen bu sistemin geliştirme çalışmaları sürüyor.

Lazer işaretleyici ile işaretlenmiş hedefe, minyatür arayıcı başlığı ve minyatür kontrol tahrik sistemi ile yönlenen METE, hafif yapılara, zırhsız kara araçlarına, olası keskin nişancı mevzileri gibi korunaklı olmayan hedeflere ve fırsat hedeflerine karşı etkin vuruş gücü sağlıyor.

Lazer Güdümlü Mini Füze Sistemi METE’nin Teknik Özellikleri

 • Çap: 40 mm
 • Uzunluk: ~  50 cm
 • Ağırlık: ~ 1,2 kg
 • Güdüm Sistemi: Yarı Aktif Lazer
 • Azami Menzil: ~ 1000+ m
 • Vuruş Hassasiyeti:  1 m (CEP)
 • Fırlatma/Bırakılma Platformları
  *Dron’lar
  *Mini İnsansız Hava Araçları
  *Kara Platformları [insanlı/insansız]
  *Deniz Platformları [insanlı/insansız]
  *Silah Kuleleri [insanlı/insansız]
  *Bomba Atar

Teknik özellikler incelendiğinde METE’nin 2019’da paylaşılan YATAĞAN konseptine göre 200 gram daha ağır ve yaklaşık 10 santimetre kadar daha uzun olduğu görülüyor.

Kaynak: DefenceTurk