Güncel Kurlar


Müdahaleci Reklamın Olumsuz Etkisi

Dijitalleşen dünyada, reklamlar günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Bazı durumlarda, her gün kaç tane reklam gördüğümüzü veya duyduğumuzu bile fark etmeyiz. Bu makaleyi okuyacaksanız, zaten bazı olumsuz etkiler yaşadınız. Olumlu bir amacı farklı ürün veya hizmetleri sergilemek olan bazı reklamlar, manipülatif, zararlı ve rahatsız edici hale geldi.

Reklam bizi nasıl etkiler?

Doğduğumuz günden beri reklamlar her zaman etrafımızda olmuştur. Onları radyoda ve televizyonda duyduk; onları reklam panolarında ve el ilanlarında gördük. Kişiselleştirilmiş reklamların ortaya çıkmasıyla, miktarları muazzam bir şekilde arttı. Agresif reklamların temel amacı, insanları gereksiz şeyler satın almaya zorlamaktır.

En büyük sorun, bize yeterince güzel, akıllı, değerli, başarılı olmadığımızı hissettirmeleri. Bu şekilde, birçok insan güvenini kaybeder ve güvensiz hisseder. Bu, birini satın almaya ikna etmenin en kısa yoludur. Bu strateji en çok savunmasız gençleri etkiler ve kamuoyuna bağımlı hale gelirler.

Reklamın zararlı etkileri nelerdir?

Bu olumsuz etkiyi ortadan kaldırmak için bazı kişiler tarayıcılarına bir VPN eklentisi kurarak gizliliğini korumaya çalışır veya anonim bir mod kullanmayı tercih eder. Çerezleri kabul etmemek, deneyiminiz izlenmediği için reklam sayısını azaltmanın da etkili bir yoludur. Çoğu zaman, kullanıcılar Chrome’u ücretsiz VPN indirir ve can sıkıcı reklamlar olmadan sınırsız bir deneyimin keyfini çıkarır. Etkileri ile ilgili her şey yolundaysa, insanlar neden reklamlardan kaçınsın? İşte en yaygın sorunlar:

● Tekelleri teşvik etmek. Reklamlar, her büyüklükteki ve sektördeki işletmeler için önemli bir yatırımdır. Satış rakamlarını artırmayı hedefleyenler o kadar aktifler ki küçük firmalar rekabet edemiyor. Büyük işletmeler pazardan aslan payını alırken, küçük işletmeler, genellikle yeni başlayanlar, rekabet güçlerini kaybederler.
● Aldatıcı reklamlar. Ürün veya hizmetlerin faydalarını ve olumlu etkilerini gösteren birçok reklam, gerçek dışı ve hatta gülünç görünüyor. Reklamcıların yaratıcılığının sınırı yoktur, ancak bazı durumlarda aşırıya kaçarlar.
● Gerçeklik bozulması. Bazı ünlü reklamcılar, ürün satmadıklarını, ancak bu ürünlerle ilgili duyguları sattıklarını söylüyor. Müşterileri, satın aldıktan sonra arzu edilen veya faydalı bir şey elde ettiklerine inandırırlar. Çoğu zaman aşk, ilişkiler ve başarı gibi değerler deforme olur.
● Artan ürün maliyeti. Reklam harcamaları iş yapmak için gereklidir. Reklam kampanyaları verimliyse, ürün veya hizmetlere olan talebi artırır. Sonuç olarak, işletme kârını artırmak için fiyatlar daha yüksek olabilir.

Ne yapabiliriz?

İşte reklamın olumsuz etkisini azaltmanın en popüler yolları.
● Özel reklam engelleme araçlarını kullanarak İnternet güvenliğinizi koruyun. Bir netguard VPN yüklemek gizliliğinizi artıracak ve sizi rahatsız edici reklamlardan uzak tutacaktır. VeePN gibi birçok hizmet, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak için bu özelliği sunar. Farklı tarayıcılarda ve uygulamalarda reklamları engeller.
● İnternette geçirdiğiniz zamanı sınırlayın. Sosyal medya ve internette gezinmek en büyük zaman yiyenlerdir. Sosyal ağ reklamlarına ve dizüstü bilgisayarınıza sınırlar yükleyin. Ayrıca üretkenliği artırmanıza ve zamanınızı daha verimli yönetmenize yardımcı olur. Yardımcı olmazsa ve reklamlar hala rahatsız ediciyse, VPN Chrome ücretsiz kurulumunu düşünün.
● Minimalizm uygulayın. Bu, yaşam değerleri hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacaktır. Para harcamanıza gerek kalmadan ne kadar çok zaman harcarsanız, farklı reklamlara karşı o kadar az savunmasız olursunuz.

vpn reklam

Reklam gençliği nasıl olumsuz etkiler?

Reklamların çocuklar üzerindeki etkisinden bahsederken, tüm reklamların bu kadar manipülatif olmadığını belirtmek gerekir. İhtiyaçlarını göz önünde bulunduran iyi düşünülmüş reklam kampanyaları yalnızca olumlu ve hatta eğitici etki taşır. Yine de çoğu çocuk ve genç, yetişkinler için oluşturulmuş reklamları görmeye hazır değildir. Bazı durumlarda içerik, özellikle alkol, sigara ve diğer zararlı alışkanlıkların tüketilmesi söz konusu olduğunda yaşlarına uygun değildir.

Gençler de savunmasızdır ve uygunsuz reklamlar, kafa karıştırıcı değerler gibi farklı sorunlara neden olabilir. Hatta onları daha yetişkin veya daha havalı görünmek için uygunsuz şeyler yapmaya teşvik edebilirler. Örneğin, güzellik ürünleri reklamları genç kızların kendilerini daha az güvende hissetmelerine neden olabilir. Veya gençler, diğerlerinden daha fazla dikkat çekmek için pahalı giysiler veya en yeni aletleri isteyebilir. Birçok ebeveyn, güvenli bir deneyim sağlamak için çocuklarını korumaya ve bir VPN eklentisi yüklemeye çalışır.

Ebeveynler ne yapmalı?

• Reklamların çocuğun karakterini, anne-baba ile ilişkisini bozmaması, anne ve babanın aşıladığı değerleri bozmaması için çocuğun ilgisini çeken şeylere dikkat etmelisiniz.
• Çocuğun internette geçirdiği zamanı sınırlayın ve çocuğun en çok sevdiği videoları tartışın.
• Yalnızca çocukların ruhunu korumak için değil, aynı zamanda «İnternetteki tetikleyicilerinizi» ortadan kaldırmak için de iyi bir çözüm olacak bir VPN Adblock kurun
• Çocuğunuzun saldırgan veya cinsel içerikli reklamlar içeren web sitelerine maruz kalmasını sınırlamaya çalışın.
• En önemli şey çocuklarınızı dinlemek ve anlamaktır.
• Çocuklara daha eleştirel olmayı öğretin: reklam görseli ile gerçek ürün arasındaki tutarsızlıkları bulmayı. Resmin neden hayattan daha parlak ve güzel göründüğünü, reklam hilelerini tartışın. Örneğin, “lezzetli” içecekler çekerken kalın, güzel akan sıvılar kullanın.
• Gençlere reklamın dayattığı ideallerin hayatta çok farklı görünebileceğini gösterin. Bir kadının güzel olması için zayıf bir model olması ve bir erkeğin sevilmek için bir sporcu olması gerekmediği.
• Bir yetişkin olarak araya giren reklamlardan etkilenmeyin