RayHaber

RaillyNews

BulmacaCevap

OtonomHaber

Sürüş Becerilerinizden Rahatsız Mısınız? İşte Yapmanız Gerekenler

Her yıl yeni sürücü sayısı artıyor. Bu yeni sürücülerin büyük bir kısmı ve düzenli sürücülerin bir kısmı, sürüş becerileri konusunda huzursuz olduklarını bildiriyor. Bu çok tehlikeli bir sorun olabilir ve nihayetinde insanların tamamen araba kullanmasını da engelleyebilir. Sürüş becerilerinizden rahatsızlık duyuyorsanız, bu tür stresi hafifletmek ve yolda daha güvende hissetmek için bu üç şey göz önünde bulundurulmaya değer.

Aynaları ayarla

Sürüş becerilerinizden rahatsızlık duyuyorsanız, bazı küçük şeyler size yardımcı olacaktır. En önemli şeylerden biri aynaları ayarlamaktır. Çoğu sürücü yan aynalarını aracın en kenarını görebilecekleri şekilde ayarlar, ancak bu alan zaten dikiz aynasından görülebilir. Bunun yerine sürücü direksiyona oturmalı ve başını sürücü tarafındaki cama dayamalıdır. Ancak bundan sonra aynalar, sürücünün aracın kenarını zar zor görebileceği şekilde ayarlanmalıdır.

Yolcu yan aynalarına gelince, sürücü kafasını orta konsolun üzerine eğmeli ve aynayı yeniden ayarlamalı, böylece aracın yan tarafını zar zor görebilecek. Aynalar yerinde olduğunda, kör noktalar büyük ölçüde azalır. Tüm kör noktaları ortadan kaldırmak imkansız olduğundan, dönüş yapmadan ve şerit değiştirmeden önce omzunu kontrol etmek önemlidir. Bununla birlikte, aynaları ayarlamak sadece sürücü onları kullanmıyorsa hiçbir işe yaramaz! Her beş saniyede bir aynalara bakmanın, sürücüye herhangi bir yanal hareket planlamadan çok önce araçlarının etrafında neler olup bittiğine dair bir fikir verdiği söyleniyor.

Ekstra sürüş dersleri

Sürüş becerilerinden rahatsız olan biri varsa, ekstra sürüş dersleri veya bir tür özel sürüş dersleri almak harika bir seçenek olabilir. Bu, kişinin bilgisinden daha emin olması ve yolda kendinden daha emin olması için harika bir fırsat olabilir. Güvenin büyük kısmı deneyimden gelir ve bu tam olarak ekstra dersler almanın başarılmasına yardımcı olabilir. Bu web sitesinde, ne tür sürüş dersleri olduğu ve birisi kendini hazırlıksız hissettiğinde sürüş stresini hafifletmek için nasıl harika bir kaynak olabileceği hakkında daha fazla bilgi var. Ayrıca defansif sürüş dersleri de iyi bir fikir olabilir.

Defansif sürüş dersleri, özel sürüş tekniklerinden oluşur. Bu tekniklerin çoğu, devam eden araçlardan veya aniden şerit değiştiren araçlardan kaçmak üzerine kuruludur. Ayrıca, bazı temel frenleme teknikleri de defansif sürüş derslerinde öğrenilir ve bu da araba kazalarını büyük oranda önleyebilir. Sonuç olarak, temel veya uzmanlaşmış olsalar bile ekstra sürüş dersleri, sürücülerin yolda kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlamak için harika bir iş çıkarabilir. Buna ek olarak, bu güven özellikle yeni başlayan sürücüler için huzursuzluk hissini de hafifletecektir.

Dikkat dağıtıcı şeylerden kaçının

Dikkate alınması gereken bir diğer çok önemli husus, sürücülerin, özellikle de tüm çileye yeni başlamışlarsa, tüm dikkat dağıtıcı şeylerden kaçınmaları gerektiğidir. Dijital çağ, cep telefonları gibi birçok avantajı beraberinde getirdi, ancak bunlar bir sürüş sırasında kullanıldığında ölümcül olabilir. Dikkatinizi yoldan ayırmamanız veya arabanın içindeki herhangi bir ses veya ışıktan rahatsız edilmemeniz önerilir. İnsanlar genellikle, telefonlarının çaldığını duyduklarında cep telefonlarına bakmaya şartlanırlar. Bu davranıştan kaçınmak oldukça zor olsa da, sürüş söz konusu olduğunda çok önemli ve hatta hayat kurtarıcı olabilir.

Araba kullanmak asla bir aramayı cevaplamak veya mesaj yazmak için iyi bir zaman değildir. Ayrıca, bir sürücünün sürüş sırasında da yemek yemekten kaçınması şiddetle tavsiye edilir. Bu faaliyetlerden herhangi birinin araç sürerken yapılması gerekiyorsa, araç kenara çekilmeli ve diğer sürücülerin yolundan uzaklaştırılmalıdır. Bu şekilde herkes, sürücü ve onlarla birlikte seyahat eden herkes ile yoldaki diğer tüm katılımcılar gibi tehlikelerden korunur. Ayrıca, arabanın kendisinin, örneğin şerit değiştirirken yalnızca ileriye bakmak gibi dikkat dağıtıcı unsurları vardır. Bu davranış, yukarıda tartışılan uygun tekniklerle düzeltilmelidir.

gunese karsi araba surme

Her şeyden önce, söylenen ve yapılan bir sürücünün, özellikle de yeni başlayan sürücülerin, sürüş becerileri konusunda kendilerini daha güvende hissetmelerinin birçok yolu olduğu açıktır. Dikkat dağıtıcı şeylerden kaçınmaktan tüm aynaları uygun şekilde ayarlamaya ve ders almaya kadar. Özellikle yeni sürücüler için ekstra sürüş dersleri almak çok faydalı olabilir, bu yüzden birçok kişi bunu dikkate almalıdır.