RayHaber

RaillyNews

BulmacaCevap

OtonomHaber

Türkiye’den Somali Ordusuna 8 Kirpi I İle 14 AKTAN Araç Hibe Etti

Türkiye, Somali Ordusuna BMC üretimi 8 adet Kirpi I TTZA ve 14 adet AKTAN Muharebe Sahası Akaryakıt Tankeri hibe etti

Somali Ulusal Silahlı Kuvvetleri tarafından 15 Ağustos 2021 tarihinde yapılan açıklamaya göre Türkiye, Somali’ye mayına karşı korumalı zırhlı personel taşıyıcı hibe etti. Bahse konu gelişme kapsamında hibe edilen araçların BMC tarafından geliştirilen KİRPİ I TTZA (Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç) ve AKTAN Muharebe Sahası Akaryakıt Tankerin olduğu belirtildi.

Türkiye tarafından Somali’ye törenle teslim edilen araçların arasında BMC üretimi 8 adet Kirpi I TTZA ve 14 adet AKTAN akaryakıt tankerinin yer aldığı bildirildi. Somali Ulusal Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamaya göre hibe edilen araçlar, Somali Ulusal Silahlı Kuvvetleri Başkanı General Odowaa Yusuf Rage ile birlikte Somali Savunma Bakanlığı’na teslim edildi. Söz konusu açıklamada, mayına karşı korumalı zırhlı personel taşıyıcıların Gorgor Komandoları tarafından kullanılacağı ifade edildi.

Somali’deki Türk üssünde eğitim gören askerler yemin töreni icra etti

Milli Savunma Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin yurt dışındaki en büyük askeri eğitim Hmerkezi olan Somali Türk Görev Kuvvet Komutanlığında temel eğitim gören 8’inci Somali Piyade Taburunun yemin töreni gerçekleştirildi. Söz konusu yemin töreninin, 16 Mayıs 2021 tarihinde Anadolu Kışlasında (Mogadişu/Somali) icra edildiği bilgisi de açıklamada yer aldı.

Somali Türk Görev Kuvvet Komutanlığı, Somali’nin başkenti Mogadişu’da bulunan bir askerî eğitim üssüdür. Söz konusu üs, Eylül 2017 tarihinde açılmıştır. Türkiye’nin Somali Silahlı Kuvvetleri subay ve astsubaylarını eğitmeye ve hazırlamaya çalıştığı “Afrika Kartalı” olarak adlandırılan hükûmetler arası görev gücünün ana merkezi olarak hizmet vermektedir. Bu üs, aynı zamanda Türkiye’nin en büyük denizaşırı askeri tesisi olarak hizmet vermektedir.

Kaynak: DefenceTurk