Güncel Kurlar


2020 Yılında Demiryolu Kazalarının Yüzde 56’sı Hemzemin Geçitlerde Yaşandı

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Raporunu inceleyerek, son iki yılda hemzemin geçitlerde kaza oranının büyük oranda arttığını ortaya koydu.

2019 yılında demiryollarındaki 33 ciddi kazadan 12’sinin hemzemin geçitlerde (yüzde 37’si) meydana geldiğini belirten Aygun, “2020 yılında Kovid19 pandemisi nedeniyle yolcu treni seferlerindeki azalmaya bağlı olarak için kaza sayısı düşmüştür. Ancak hemzemin geçitlerde meydana gelen kaza oranı pandemiye rağmen artmıştır. 2020 yılında 16 ciddi demiryolu kazasından 9’u hemzemin geçitlerde gerçekleşmiştir. Yani 2020 yılında demiryolunda gerçekleşen kazaların yüzde 56’sı hemzemin geçitlerde yaşanmıştır. 2020 yılında 21 vatandaşımız yaşamını yitirmiştir” dedi

Aygun, hemzemin geçitlerde kaza yaşanmaması için TBMM’de Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi. 2019 yılında demiryolu kazalarının yüzde 37’sinin hemzemin geçitlerde meydana gelirken, 2020 yılında bu oranın yüzde 56’ye çıktığına dikkat çeken Aygun, “Tekirdağ Çerkezköy’de 4 Eylül 2021 tarihinde hemzemin geçitte yük treni ile servis minibüsünün çarpışması sonucunda çok sayıda vatandaşımız yaşamını yitirmiştir. Birçok vatandaşımız da ağır yaralanmıştır. Hemzemin geçitlerde oluşan maddi hasarlı, ölümlü ve yaralanmalı kazalar, demiryolundaki genel kazalar içinde en üst sırada yer almaktadır” diye konuştu.

PANDEMİYE BAĞLI SEFERLER AZALDI AMA KAZA ORANI DÜŞMEDİ

Kazaların önlenmesi için çıkarılan “Demiryolu Hemzemin Geçitlerinde Alınacak Tedbirler Ve Uygulama Esasları Hakkında Yönetmeliğin” uygulanmadığına vurgu yapan Aygun, “Çok sayıda hemzemin geçidinde bu yönetmeliğe uyulmadığı görülmektedir” dedi.

Aygun, hemzemin geçitlerde alt/üst geçitlerin inşa edilmesi, hemzemin geçitleri arası mesafe, kaplama, aydınlatma, drenaj ve işaretlemeler ile kontrol sistemlerinin tüm boyutlarıyla gözden geçirilerek, gerekli önlemlerin alınması için TBMM’de Araştırma Komisyonu gerektiğini kaydetti.

Mevcut yönetmeliklere uyulması için etkin kontrol mekanizması getirilmesi gerektiğini anlatan Aygun, “Büyük acılar doğuran yeni can kayıplarının yaşanmaması; hemzemin geçitlerdeki tüm eksikliklerin incelenmesi ve kazaları önleyecek etkin önlemlerin alınması elzemdir” uyarısını yaptı.

İŞTE O ÖNERGE

“Son iki yılda hemzemin geçitlerde yaşanan kaza oranının yüzde 37’den yüzde 56’ya çıkması, bu konuda alınan önlemlerin yetersizliğini ortaya koymaktadır.

Tekirdağ Çerkezköy’de 4 Eylül 2021 tarihinde hemzemin geçitte yük treni ile servis minibüsünün çarpışması sonucunda çok sayıda vatandaşımız yaşamını yitirmiştir. Birçok vatandaşımız da ağır yaralı olarak hastanelere kaldırılmıştır.

Hemzemin geçitlerde oluşan maddi hasarlı, ölümlü ve yaralanmalı kazalar, demiryolundaki genel kazalar içinde en üst sırada yer almaktadır.

Kazaların önlenmesi için çıkarılan “Demiryolu Hemzemin Geçitlerinde Alınacak Tedbirler Ve Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik” ise uygulanmamaktadır. Çok sayıda hemzemin geçidinin bu yönetmeliğe uymadığı görülmektedir. Büyük acılar doğuran yeni can kayıplarının yaşanmaması; hemzemin geçitlerdeki tüm eksikliklerin incelenmesi ve kazaları önleyecek etkin önlemlerin belirlenmesi için İçtüzüğümüzün 104. ve 105. maddeleri gereğince Araştırma Komisyonu kurulmasını arz ederiz.”