Güncel Kurlar


İlginç Bayraklar: Ne Demektir ve Neyi Temsil Ederler?

Bayraklar, gururun, vatanseverliğin ve birliğin evrensel bir sembolüdür. Dünyanın hemen her ülkesinde görülebilirler. Bayrakların farklı yerler için farklı anlamları vardır, ancak her zaman bir şeyi temsil ederler – genellikle bir fikir veya bir grup insan. Bu blog yazısında, çeşitli fikirleri ve grupları temsil eden bazı ilginç bayrakları inceleyeceğiz!

Birlik Jack

Union Jack, Birleşik Krallık’ın resmi bayrağıdır ve üç ayrı bayraktan oluşur: İngiltere’yi temsil eden St. George’s Cross; İskoçya için St Andrew’s Saltire ve İrlanda için Saint Patrick’s Saltire. Ancak bugün, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda’nın tüm bölgelerini temsil etmek için ulusal bir bayrak olarak kullanılmaktadır.

Union Jack’in çok ilginç bir tarihi var ve burada kısaca değineceğimiz bir tarih var! Bu bayrak ilk olarak St. George ve St. Andrew Haçlarını birleştiren İngiltere Kralı I. James tarafından kullanıldı: İngiltere için beyaz üzerine kırmızı haç ve İskoçya için mavi diyagonal saltire (aynı zamanda İskoçya’nın koruyucu azizi olan Saint Andrew’u temsil eder) .

1801’de İrlanda, Büyük Britanya’ya katıldı ve Aziz Patrick için kırmızı bir saltire eklendi. Ancak 1922’de İrlanda’nın Birleşik Krallık’tan bağımsızlığı elde edildikten sonra, bu bayrak ülkede resmi statüye sahip olmaktan çıktı. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi Ultimate Flags sitesinde bulabilirsiniz. Bugün çoğunlukla Kuzey İrlanda’dan İngiliz veya İskoç takımlarına karşı oynayan spor takımları tarafından kullanılmaktadır.

Yıldızlar ve şeritler

Amerika Birleşik Devletleri bayrağına Yıldızlar ve Çizgiler denir. Bu bayrakta, İngiltere’den bağımsızlıklarını ilan eden orijinal 13 koloniyi temsil eden on üç kırmızı ve beyaz çizgi var. Mavi dikdörtgendeki 50 yıldız, bugün Amerika’daki her eyaleti ifade ediyor – her eyalet için bir yıldız!

Bu güzel renk koleksiyonu, bayrağımızı tasarladığı için Amerikan Tarihi dersinde B- verilen 17 yaşındaki Robert G. Heft tarafından tasarlandı! Öğretmeni daha sonra her eyalet için 50 yıldız tasarladığını görünce fikrini değiştirdi ve ona A+ verdi.

Mayıs Güneşi

Bu bayrak ilk olarak 1812’deki devrim sırasında kullanıldı ve şimdi Arjantin’in iki resmi bayrağından biri olarak kullanılıyor.

Mayıs Güneşi, merkezinde parlak bir güneş bulunan beyaz bir arka plana sahiptir ve beş düz ve üç dalgalı çizgi (ışığı temsil eden) arasında değişen sekiz ışın bulunur. Kırmızı ve mavi renkler de bu bayrak için önemlidir. Kırmızı çizgiler, devrimciler ve vatanseverler tarafından giyilen Arjantin’in orijinal bayrağıdır. Mavi, Arjantin halkının sahip olduğu tüm özellikleri, özgürlüğü, azim, zafer, adalet ve güveni sembolize eder!

Mayıs Güneşi, 1940’larda Juan Peron’un yönetimi sırasında da “yeni demokrasiyi” temsil eden bir propaganda aracı olarak kullanıldı.

Beyaz Bayrak

Bu resmi bir teslim olma talebidir ve savaşın sonunu bildirir! Beyaz Bayrak ilk kez 1625’te Fransa ve İspanya arasında İtalya’ya karşı savaşları sırasında yaygın olarak kullanıldı. Bu bayrak tarih boyunca farklı orduların ihtiyaçlarına uyacak şekilde birçok kez değiştirildi, hatta Napolyon Bonapart’ın üç küçük yerine bir büyük beyaz bölümlü versiyonu vardı.

Şu anda bu bayrak barışı ve teslimiyeti temsil ediyor – herhangi bir savaşta önemli olan bir şey! Özellikle ordu tarafından, savaş sırasında (genellikle ölülerini toplamak için) müzakere etmek veya ateşkes istemek istediklerinde kullanılır. Gördüğünüz gibi, bayraklar tüm dünyadaki ülkelerin çok güçlü sembolleridir.

Güney Kore Bayrağı

Bu bayrağın ortasındaki kırmızı dalgalı çizgi ilerlemeyi ve barışı temsil eder. Her köşedeki dört siyah trigram, cenneti, suyu, ateşi, dağı temsil eden Taoizm’in sembolleridir – bugün Koreliler tarafından çok önemli olarak kabul edilen her şey! Bu dört sembol aynı zamanda dengeyi temsil eder – bu yüzden Güney Kore’nin ulusal ambleminde yer alırlar.

Bu bayrak aynı zamanda çok ilginç çünkü 1882’de Koreli bilgin Bak Yeong-Hyo tarafından yaratıldı! Bu bayrağı, 1876’dan beri kullanılan ve arkasında pek fazla tasarım veya sembolizm olmayan bir öncekinin yerine geçecek şekilde tasarladı. Sonunda Çin’inkine çok benziyordu, bu yüzden bu sürümle değiştirildi.

bayraklar

The flag is symbolic of each country or culture in its way. Here we have learned some history and origin of some flags. They are representative of the societies that they come from, and it would do us well to look into them further.