RayHaber

RaillyNews

BulmacaCevap

OtonomHaber

İstanbul Metrosunda ‘U’ Harfinin Olduğu Logo Tartışma Yarattı

Gayrettepe-Kağıthane-Eyüpsultan-İstanbul Havalimanı Metro Hattı projesi Kağıthane İstasyonu’nda incelemelerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun sosyal medya hesabında, “İstanbul’da metronun yeni simgesi!” diye paylaştığı üzerinde “U” harfinin olduğu logo tartışma yarattı. İBB Sözcüsü Murat Ongun, 1992’den beri İstanbul’da metronun simgesinin “M” olduğunu, Bakan Karaismailoğlu’nun tweetini alıntı yaparak paylaştı.

Bunun üzerine sosyal medya kullanıcıları bu ‘U’nun ne anlama geldiğini sorgulamaya başladı. Karaismailoğlu paylaşımında “I Love U” yazdı. Bu İngilizce’de ‘seni seviyorum’ anlamına geliyor. U, İngilizce’de ‘sen’ anlamına gelen ‘you’nun kısaltılmış hali.

“METRONUN YENİ SİMGESİ: ‘U'”

Bakan Karaismailoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ise, “İstanbul’da metronun yeni simgesi!” diyerek “U” harfini paylaştı.

İBB’DEN ‘M’ AÇIKLAMASI

Bu paylaşımın ardından ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sözcüsü Murat Ongun, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Sayın Bakan, İstanbul’daki metronun simgesi 1992’den beri ‘M’dir. Siz İBB’de görevdeyken de öyleydi, İstanbul’da en çok metro yapılan bu dönemde de M olarak kalacak. Hizmet İstanbul’a hizmettir, ayrıştırmak hiç hoş değil” dedi.