Güncel Kurlar


OSB’den 5 Milyonluk İtfaiye Hizmet Binası Yatırımı

Pancar, Yazıbaşı, Ayrancılar ve bölgedeki sanayi kuruluşlarında olası bir yangında müdahale edebilecek İtfaiye Hizmet Binası Pancar OSB tarafından yapılacak. 3 bin 500 metrekarelik alanda yapılan hizmet binasının proje maliyeti 5 milyon TL olacak.

Torbalı’da son yıllarda fabrikacının en büyük talepleri arasında yer alan İtfaiye Hizmet Binası sorununa Pancar Organize Sanayi Bölgesi (OSB) son veriyor. İlçe merkezi ve Çaybaşı’nda bulunan itfaiye istasyonu yaklaşık 70 bin nüfusun yaşadığı Ayrancılar, Yazıbaşı ve Pancar bölgesindeki olası bir yangın ya da olaya müdahalede büyük zaman kaybı yaşıyordu. Pancar OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Ünlüsoy’un girişimleri ile OSB içerisinde yer alan 3 bin 500 metrekarelik alana itfaiye istasyonu yapılması için ilk adım atıldı. Dün temeli atılan itfaiye istasyonu tamamlandıktan sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne devredilecek. İstasyonun tamamlanıp, faaliyete geçmesiyle bölgedeki olası olaylara müdahalede artık geç kalınmayacak. Temel atma törenine Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Ünlüsoy, Müteşebbis Heyet Başkanı Abdulvahap Olgun ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

SADECE OSB’YE DEĞİL 70 BİN KİŞİYE HİZMET EDECEK

1 milyon 500 bin metrekarelik alanı kapsayan, 101 sanayi parselinin bulunduğu Pancar OSB’de yapılacak olan itfaiye istasyonu için dün temel atıldı. Pancar OSB’de bulunan iki eksikten birinin tamamlanacağını ifade eden Pancar OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Ünlüsoy, “Bizim OSB olarak iki sorunumuz vardı. Biri olası bir olaya müdahale edecek olan itfaiye istasyonu, diğeri ise otoban bağlantı çıkışıydı. Otoban çıkışı için gerekli izinleri aldık. İmarda yaşanan sorunların çözülmesiyle de bu talebimiz yerine gelecek. İtfaiye istasyonu için de gerekli adımı attık. Göreve geldikten hemen sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ‘Tesisi biz yapıp, size devredelim’ teklifiyle gittik. Teklifimiz kabul edildi. 4 aracın kalabileceği itfaiye istasyonumuz yılsonuna kadar hazır olacak. Yaklaşık 5 milyon liraya mal olacak olan bu istasyon sadece OSB’ye değil yaklaşık 70 bin kişinin yaşadığı bu bölgeye de hizmet verecek. Bu süreçte bizim yanımızda olan, bize destek veren Pancar OSB Müteşebbis Heyeti’ne ve Yönetim Kurulu’na teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN OLGUN BOYKOTA DESTEK SÖZÜ ALDI

Aynı zamanda Pancar OSB Müteşebbis Heyeti Başkanı olan Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, temel atma töreninde Başkan Ünlüsoy ve yüklenici inşaat firmasından başlattıkları greve destek sözü aldı. Son iki yılda; çimentoya yüzde 85, demire yüzde 137, betona ise yüzde 97 zam geldiğini belirten Olgun, demir, çimento ve beton karteline karşı yapı inşaatlarının 15 gün boyunca durdurulmasına öncülük etmişti. Olgun bu eyleme Pancar OSB’nin de katılacağını belirterek, “Pancar OSB olarak bölgeye hitap edecek İtfaiye Hizmet Binası yapıyoruz.Başkanımız Mahmut Ünlüsoy, yönetim kurulu ve müteşebbis heyete teşekkür ediyoruz. OSB’miz bölgenin yıldızı haline geldi. Biliyorsunuz cumartesi günü itibari ile artan maliyetlere dikkat çekmek için yapıları durduruyoruz. Yüklenici firmadan 25 Eylül-5 Ekim arasında; demir, çimento ve hazır beton karteline karşı yapı durdurma sözü aldık” dedi.