Güncel Kurlar


STM’nin Mühimmat Bırakan İHA’sı BOYGA’dan Tam İsabet

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 28 Eylül 2021 günü resmi Twitter hesabından yaptığı yaptığı paylaşımda, STM’nin en yeni İHA’sı BOYGA’nın atış testinin videosuna yer verdi. BOYGA, hedefini tam isabetle vurdu. Bahse konu paylaşımda, “Yeni fonksiyonlarla farklı görevler üstlenecek Mini İHA geliştirmelerimizin son örneği BOYGA Mühimmat Bırakan İHA! BOYGA, 81 mm havan mühimmatını geliştirilmiş balistik kestirim algoritması sayesinde hedef üzerine bırakıyor.” ifadelerine yer verildi.

SSB koordinesinde yürütülen BOYGA projesi Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM) tarafından hayata geçiriliyor. Platformun mühimmat entegrasyonu ise Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) tarafından gerçekleştiriliyor. Maksimum kalkış ağırlığı 15,6 kilogram olan BOYGA, 1 adet 81 mm havan mühimmatı ile 35 dakika boyunca havada kalabiliyor.

BOYGA Havan Mühimmatı Taşıyan Döner Kanatlı İnsansız Hava Aracı

Sabit ve Döner Kanatlı, Mini Vurucu İHA Sistemleri ile Keşif ve Gözetleme Amaçlı İnsansız Sistemler alanında çalışmalar yürüten STM, Havan Mühimmatı Taşıyan Döner Kanatlı İnsansız Hava Aracı BOYGA’yı Ağustos 2021’de duyurmuştu. Döner Kanatlı Vurucu İHA KARGU ve Sabit Kanatlı Taşınabilir Akıllı Mühimmat Sistemi ALPAGU’nun ardından BOYGA da STM ürün ailesine dahil oldu.

BOYGA, Yer Kontrol İstasyonu vasıtasıyla planlanan görev dâhilinde 81 mm havan mühimmatını geliştirilmiş balistik kestirim algoritması sayesinde hedef üzerine bırakabiliyor. Mühimmat sistemi entegrasyonu MKE iş birliğinde gerçekleştirilen BOYGA’nın mühimmatı, salan mekanizmasına göre uyumlandırıldı.

Kaynak: DefenceTurk