RayHaber

RaillyNews

BulmacaCevap

OtonomHaber

TCDD Genel Müdürü Olarak Atanan Abdülkerim Murat Atik Kimdir?

Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararlarına göre T.C Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü görevine Abdülkerim Murat Atik atandı. Peki TCDD Genel Müdürü Abdülkerim Murat Atik kimdir? Kaç yaşında? Nereli?

esmi Gazete’de yer alan atama kararlarına göre Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Uygun görevden alındı, yerine ise Abdülkerim Murat Atik atandı. Bu kapsamda Abdülkerim Murat Atik’in biyografisi merak konusu oldu.

Abdülkerim Murat Atik Kimdir?

Abdülkerim Murat Atik’in, 2013 yılında bir televizyon programında özgeçmişinden kısaca söz etmişti. Buna göre, Kadıköy Anadolu Lisesi’ni, ardından İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat’ı bitirdi. 1993 yılında annesiyle birlikte ilk şirketi kurdu. Yeni şirketlerin hayata geçirilmesiyle ağırlıklı olarak demiryolu sistemleri ve enerji konusunda faaliyet gösteren Sun Group yapılandı. Grup, demiryolu alanında başta altyapı olmak üzere teknik ve tedarik hizmetleri sağlıyor. Hızlı tren hattında ölçümlemeler Sun Group şirketlerince yapılıyor.
Atik, aynı zamanda Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Vietnam İş Konseyi Başkanı ve Türkiye-Japonya İş Konseyi üyesi.

Abdülkerim Murat Atik, 1990 yılında faaliyetlerine başlayan Sun Group Yönetim Kurulu Başkanıdır. Sun Group Türkiye’nin birçok ilinde bugüne kadar çok sayıda projeyi hayata geçiren Sun Sun Group demiryolu – raylı sistemler ve inşaat – altyapı alanında faaliyet göstermektedir.

Abdülkerim Murat Atik, 4 Eylül 2021 Cumartesi günü Resmi Gazete’de yer alan atama kararlarına göre Ali İhsan Uygun’un yerine Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak atanmıştır.

TCDD Genel Muduru Ali Ihsan Uygun Gorevden Alindi