RayHaber

RaillyNews

BulmacaCevap

OtonomHaber

Türk Sanat Müziği Sanatçısı İnci Çayırlı Yaşamını Yitirdi

Türk Sanat Müziği sanatçısı, koro şefi İnci Çayırlı 86 yaşında yaşamını yitirdi. Haberi Türk sanat müziği sanatçısı Onur Akay duyurdu.

Akay, “Türk sanat müziğinin usta ismi Devlet Sanatçısı İnci Çayırlı’yı maalesef kaybettik. Tavrı ve bilgisi ile ekol olmuş sanatçımızın mekanı cennet olsun inşallah” ifadelerini kullandı. Son olarak İnci Çayırlı’nın ölüm nedenini açıklayan Akay, usta sanatçının ileri derecede Alzheimer sebebiyle hayata veda ettiğini duyurdu.

İnci Çayırlı Kimdir?

1935 yılında İstanbul’da doğdu. Çamlıca Kız Lisesi’ni bitirdi. Bestekâr dayısı Fahri Kopuz’un teşvikiyle müziğe başladı ve 1953 yılında İstanbul Belediye Konservatuvarı’na girdi. Folklor Tatbikat Topluluğu’nda Sâdi Yâver Ataman’ın asistanı oldu. 1954 yılında İstanbul Radyosu’na girdi. Aynı zamanda Münir Nurettin Selçuk korosunda da uzun yıllar çalıştı.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Müziği İcra Heyeti’nde şef yardımcısı olarak görev yaptı. Yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda konser verdi. Popüler müzik plakları da yapan sanatçı bu alanda bir de altın plak sahibidir.[kaynak belirtilmeli]

1977 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim üyeliği yapmaya başladı. 1977-1985 yılları arasında İTÜ Türk Müziği Korosunu yönetti. 1988’den itibaren İTÜ Mezunları Türk Müziği Topluluğu’nun genel sanat yönetmenliğini üstlendi. 1990 yılında Kültür Bakanlığı Bursa Devlet Klasik Türk müziği Korosunun kurucu şefliğine getirildi, istifa ettiği 1995 yılına kadar bu görevini sürdürdü. Murat Bardakçı’nın hazırlayıp sunduğu Tarihin Arka Odası isimli programda sunuculuk yapmıştır.

31 Ağustos 2021 tarihinde İstanbul’daki evinde 86 yaşında hayatını kaybetti.

1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı.