Güncel Kurlar


UTİKAD, Afet Koordinasyon Merkezi İle Bir Araya Geldi

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmetler Üretenleri Derneği UTİKAD, 28 Eylül 2021 Salı günü AKOM (Afet Koordinasyon Merkezi) ile bir araya geldi.

UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Ayşem Ulusoy, UTİKAD Sektörel İlişkiler Müdürü Alperen Güler, AKOM Müdürü Selçuk Tütüncü ve AKOM Danışmanı Prof. Dr. Şerif Barış’ın katıldığı toplantıda, UTİKAD ile AKOM arasında afet lojistiği konusundaki olası iş birlikleri değerlendirildi.

Her iki kurum faaliyetlerini tanıttıktan sonra AKOM Müdürü Selçuk Tütüncü AKOM’un afet konusunda diğer kuruluşlarla yürüttüğü iş birlikleri hakkında bilgi verdi.

UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Ayşem Ulusoy deprem, salgın, sel vb. afetlere yönelik bir master plan hazırlanmasının önemini dile getirdi. COVID-19 salgını sebebiyle Avrupa’da uygulamaya alınan yeşil hat uygulamasına benzer bir uygulamanın afet durumunda AKOM tarafından uygulamaya alınabileceğini öneren Ayşem Ulusoy, “Böylece afet durumlarında sağlık sektörü kadar önemli bir sektör olan lojistik sektörünün faaliyetlerinin devamlılığı sağlanmış olur” dedi.

Bu konunun UTİKAD Yönetim Kurulu tarafından çok önemsendiğini ifade eden Ayşem Ulusoy, UTİKAD olarak daha önce AKOM’un yürüttüğü çeşitli çalışmalara katıldıklarını ve katkı sağladıklarını; UTİKAD Yönetim Kurulu Üyesi Serkan Eren’in İstanbul Havalimanı Deprem Müdahale Planı’nın oluşturulmasında katkısı olduğunu sözlerine ekledi.

AKOM danışmanı Prof. Dr. Şerif Barış afet sonrası kadar afet öncesi ve afet sırasında yapılması gerekenlere ilişkin planların olması gerektiğini dile getirerek bu konuda farkındalık yaratacak eğitimlerin öneminden bahsetti ve UTİKAD’ın afet konusunda AKOM ile yapacağı iş birliğini çok değerli bulduğunu ekledi.

Bu doğrultuda önümüzdeki dönemde AKOM ile UTİKAD arasındaki iş birliği detaylarının belirlenmesi ve sektörün afetlere yönelik farkındalığını artıracak eğitim programlarının planlanması kararlaştırıldı.

UTİKAD’a ziyareti için teşekkür eden AKOM yöneticileri yeni yönetime de başarılar diledi.