Güncel Kurlar


ABD’nin Balistik Füze Kararının Ardından Rusya Alarma Geçti!

ABD tarafının Anti Balistik Füze Anlaşması’ndan çekilmesinin sonrasında Rusya ile ABD arasında silahlanma yarışı başladığını söyleyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, gözdağı verdi. Putin’in ‘şehir katili’ olarak anılan füzeler ile alakalı ‘alarm durumundalar’ açıklaması ise dünya gündeminin bir numaralı maddesi oldu.

ABD tarafının Anti Balistik Füze Anlaşması’ndan çekilmesinin sonrasında Rusya ile ABD arasında silahlanma yarışı başladığını söyleyen Putin barıştan yana olduklarını vurguladı. Fakat Rus ordusunun envanterinde bulunan silahları ABD ile kıyaslayarak sanki gözdağı verdi.

Moskova’daki bir enerji forumunda konuşan Putin, kentleri haritadan silebilecek güçteki hipersonik füzeler hakkında ‘Bu yalnızca hipersonik değil, kıtalararası bir füze ve Rusya’da zaten alarm durumundalar’ şeklinde konuştu.

Rusya’nın geliştirdiği füzelerin ABD’deki versiyonlarına oranla 5 kat daha hızlı olduğunun altını çizen Putin’in sözleri kısa zamanda dünya gündemine oturdu.

İngiliz Mirror gazetesi bu gelişmeyi ‘Putin’in hipersonik silahlara sahip olduğuyla övünmesi, ABD ile askeri bir çatışma ve Batı ile potansiyel bir 3. Dünya Savaşı’na ilişkin korkuları artırdı’ sözleri ile okurlarına duyurdu.