Güncel Kurlar


Baykar Savunma’nın Gelirinin Yüzde 80’i İhracattan

Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Dünya gazetesinin “Gündem Özel” söyleşisinde Baykar Savunma faaliyetlerine ilişkin önemli bilgiler verdi. Bayraktar TB2’nin icra ettiği başarılı görevlere değinen Selçuk Bayraktar TB2’nin 10 ülkeyle ihracat görüşmelerinin olduğunu belirtti. Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB2 ve Baykar Savunma ihracatı ile ilgili açıklamaları şu şekilde:

Bu işe giriştiğimiz anda bugüne bir takım engelleme çabalarıyla karşılaşsak da hiçbir zaman inancımızı yitirmedik ve var gücümüzle mücadele ettik. Henüz daha yolun başındayken bir bürokrat bana doğrudan vazgeçmemiz gerektiğini, yabancıların alıp başını gittiğini, benim ise iyi eğitimli bir genç olmam nedeniyle yabancılarla kendileri arasında tercümanlık yapabileceğimi söylemişti. İşte biz bu zihniyeti yıkmak için var gücümüzle çalıştık. Uçmak için pist bulamadığımız, mühimmat atışı için izin alamadığımız zamanlar dahi oldu ancak siyasi iradenin de desteğiyle bu engellemelerin üstesinden hakkıyla geldik. Mücadelemizi hiçbir zaman bırakmadık. Baykar’ın ilk günden bugüne gerçekleştirdiği tüm Ar-Ge faaliyetleri tamamen kendi öz kaynaklarıyla yapılıyor. Kurulduğumuz günden beri ne bir kredi ne de bir hibe şeklinde hiçbir destek almadık. Şu anda da yatırımlarımızı kendi öz kaynağımızla yapıyoruz. Bayraktar TB2 SİHA’mız için 10’dan fazla ülkeyle ihracat ilişkimiz var. Yıllardır Baykar’ın gelirlerinin yüzde 70’inden fazlası ihracattan geliyor. Hatta bu yıl biraz daha artışla gelirlerimizin yüzde 80’inden fazlasını ihracattan elde ettik.

Bayraktar TB2 beş ülkeye ihraç edildi

Bayraktar TB2’nin ihracatı için ilk olarak 2018 yılında Katar ile sözleşme imzalanmıştı. Katar Silahlı Kuvvetleri’nce 2019 yılı içinde teslim alınan 6 Bayraktar TB2 SİHA ile 3 Yer Kontrol İstasyonu’nun fabrika kabul testleri de aynı yıl tamamlandı.

Daha sonra Ukrayna’ya 6 adet Bayraktar TB2’nin ihracatı gerçekleştirildi. Araçlardan memnun kalan Ukrayna, deniz kuvvetleri için de Bayraktar TB2 siparişi verdi. Ukrayna Donanması ilk Bayraktar TB2 siparişini teslim aldı. TB2’ler Ukrayna’dan sonra Azerbaycan’a ihraç edildi. Karabağ Savaşı sırasında ortaya çıkan TB2’ler savaş boyunca önemli görevler üstlendi. Bayraktar TB2 SİHA, Azerbaycan’da da icra ettiği başarılı görevlerle dünya kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Bahse konu ülkelerden birinin de Türkmenistan olduğu anlaşıldı. Türkmenistan’ın 30’uncu Bağımsızlık Günü’nde, askeri geçit töreninde kortejde T191, T192 ve T195 kuyruk numaralı Bayraktar TB2 SİHA’lar da yer aldı.

Bayraktar TB2 son olarak Polonya’ya ihraç edildi. Bir NATO üyesine ilk kez SİHA ihraç edilmesi ile Polonya ihracatı gündeme oturdu.

Kaynak: DefenceTurk