Güncel Kurlar


HAVELSAN’ın Bulutaltı Otonom İHA’sı BAHA’dan Başarılı Uçuş

HAVELSAN tarafından geliştirilen Bulutaltı İnsansız Hava Aracı BAHA, güvenlik güçleri eşliğinde sınır testini başarıyla tamamladı

2 Ekim 2021 günü HAVELSAN’ın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, Bulutaltı İnsansız Hava Aracı BAHA’nın güvenlik güçleri eşliğinde sınır testini başarıyla tamamladığı belirtildi. Verilen bilgilere göre, HAVELSAN tarafından geliştirilen BAHA Bulutaltı İHA 7.500 feet (yaklaşık 2.286 km) irtifada, Yer Destek Merkezine 10 km uzaklıkta uçuş gerçekleştirdi. BAHA, test sırasında; keşif gözetleme görüntüleri alma, aktarma ve karıştırmalara karşı koyma gibi faaliyetleri başarılı bir şekilde icra etti. Dikey iniş kalkış ile sınır testini başarıyla tamamladı.

HAVELSAN’ın Bulut Altı İHA’sı BAHA, Anadolu Kartalı 2021 Tatbikatı’nda

HAVELSAN’ın dikey iniş ve kalkış yeteneği, tam otonom görev kabiliyetine sahip Bulutaltı Otonom İnsansız Hava Aracı (BİHA), Haziran 2021’de gerçekleştirilen Anadolu Kartalı 2021 Tatbikatı’nda sergilendi.

21 Haziran-02 Temmuz 2021 tarihleri arasında, 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığında (Konya) icra edilen Uluslararası Anadolu Kartalı-2021 Eğitimi’nde HAVELSAN’ın yeni İHA çözümü sergilendi. Anadolu Kartalı 2021 Tatbikatı’na Türk Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarının yanı sıra Katar, Azerbaycan, Pakistan ve NATO’dan askeri birimler katıldı.

Türkiye’nin önde gelen savunma sanayii firmalarından HAVELSAN; komuta kontrol, simülasyon teknolojileri ve siber güvenlik çözümleri konularında faaliyetlerini sürdürürken Bulutaltı Otonom İnsansız Hava Aracı (BİHA) çalışmalarına başlamıştı.

HAVELSAN tarafından BAHA olarak adlandırılan Bulutaltı Otonom İnsansız Hava Aracı (BİHA) 30 kilogram (MTOW) maksimum kalkış ağırlığına ve 5 kilogram faydalı yük kapasitesine sahip. HAVELSAN mühendislerinin 1 yıldır üzerinde çalıştığı çözüm henüz prototip aşamasında olmakla birlikte otonom uçuş testleri icra ediliyor. BAHA BİHA 15.000 ft.’e kadar uçuş gerçekleştirebilme kabiliyetine sahip. Yakıtlı ve elektrikli (lityum) versiyonu mevcut olan BAHA BİHA’nın; elektrik motorlu olan versiyonu 2-2.5 saat, yakıtlı olan versiyonu 6 saat havada kalabiliyor.

Kaynak: DefenceTurk