Güncel Kurlar


İsmail Demir: İnsansız Savaş Uçaklarında Öncü Ülkelerden Olacağız

Kanal 7 TV’nin Başkent Kulisi programında Gazeteci Mehmet Acet’in Türk savunma sanayiinin geldiği noktaya ilişkin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, İnsansız Savaş Uçağı (MİUS) projesine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

İsmail Demir, LHD Anadolu gemisinin bir yandan orijinal kullanım konsepti için donatılırken diğer yandan İHA’lar ile görev icra edebilmesi için donatıldığını ifade etti. İnsansız savaş uçakları üzerinde ABD, İngiltere, ve Avrupa’dan çalışmalar olduğunu hatırlatan İsmail Demir, şu anda sahada kullanımı olan bir çözüm olmadığının da altına çizdi.  Türk savunma sanayiinin kabiliyetleri doğrultusunda İsmail Demir, insansız hava araçlarında olduğu gibi insansız savaş uçakları konusunda da öncü ülkeler arasında olacağımızı ifade etti.

Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS)

20 Temmuz 2021 günü Baykar Savunma sosyal medya hesabı Twitter üzerinden Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS) projesinin kavramsal tasarım görsellerini paylaşmıştı. Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, MİUS projesinin kavramsal tasarım görselleri paylaşımından sonra sosyal medyadan gelen sorular üzerine resmi twitter hesabı üzerinden kısa bir video yayınladı.

Yayınlanan videoda İnsansız Savaş Uçağı (MİUS) projesinin 12 yılı aşkın süredir hayalini kurduklarını ve AKINCI’nın seri üretime geçip olgunlaşmasıyla birlikte son dönemde çalışmalarının hız kazandığını belirten Bayraktar,

“Geliştirdiğimiz bu projenin devam eden kavramsal tasarımlarını paylaşmış oluyoruz. Halihazırda dünyada bu alanda geliştirme çalışmaları yürütüyor. İnsansız savaş uçaklarının, aynen SİHA’larımızda olduğu gibi hava muharebe konseptini değiştireceği, gelecekte 5.nesil savaş uçaklarının yerine geçeceği öngörülüyor. MİUS projemizi de aynen Bayraktar TB3’de olduğu gibi tümüyle öz kaynaklarımızla yürütüyoruz.

MİUS ses hızına yakın bir seyir süratiyle görev yapacak. Sonraki prototipleri ise ses hızının üstüne çıkarak süpersonik kabiliyette olacak. 1.5 tona yakın mühimmat ve faydalı yük kapasitesine sahip olacak. Hava-Hava, Hava-Yer akıllı füzeleri ve seyir füzeleri taşıyabilecek. Radara az görünür tasarıma sahip olması için mühimmatlarını gövde içinde taşıyabilecek. Radar görünmezliğinin ön planda olmadığı görevlerde mühimmatlarını kanat altında da olabilecek.”dedi.

MİUS, yakalama kabloları ve kanca yardımı ile gemiye inebilecek

MİUS’un geliştirilmiş diğer prototiplerden farklı ve büyük bir kuvvet çarpanı oluşturacak önemli bir yönü ise TCG Anadolu sınıfındaki kısa pistli gemilerden iniş ve kalkış yapabilecek olması. Katapult yardımı olmadan TCG Anadolu’dan kalkmasını hedeflediklerini söyleyen Bayraktar videonun devamında,

“Yakalama kabloları ve kanca yardımı ile gemiye inebilecek. Hava aracımızın tasarımında dünyadaki diğer insansız savaş uçaklarından ayıran unsur ise dikey kuyrukları ve önde bulunan kanard dediğimiz yatay kontrol yüzeyleri. Bu kontrol yüzeyleri sayesinde agresif manevra kabiliyetine sahip olacak. Böylelikle önleme, kaçınma ve yakın muharebe manevralarını geliştirdiğimiz yapay zeka bilgisayarları sayesinde otonom olarak yapabilecek. Hem insansız muharebenin getirdiği tüm üstünlükleri hem de akıllı filo otonomisi ve maliyet etkinliği ile hava muharebelerinde yeni bir çığır açacağını düşünüyorum. Hedefimiz, 2023’te MİUS prototipimizin ilk uçuşunu gerçekleştirmek… Daha önce de ifade ettiğim ve SİHA’larımızın dünyada yakaladığı başarının anahtarı olan bir hususu tekrar vurgulamak isterim. Geleceğin yarışlarına bugünden hazırlanıp, dünyanın gittiği yerde lider olmaya çalışmalıyız… Bu vesileyle milletimize ve tüm İslam alemine hayırlı bayramlar dilerim. Kurban Bayramımız mübarek olsun.” ifadelerinde bulundu.

Kaynak: DefenceTurk