Güncel Kurlar


Perkotek Parmak İzi Sistemi ve İşleyişi Nasıldır?

Her insanın parmaklarının uç bölgesi biyolojik olarak benzersiz bir şekilde yaratılmıştır. Kişilerin parmak izleri farklıdır bu yüzden. Biyolojik olarak benzersiz olduğu için hiçbir insanın parmak izi başka birininkine benzememektedir. Bu da bize benzersiz bir şifreleme yöntemi sunmaktadır. Bu şekilde parmak izi kayıtları farklıdır.Güvenli bir şekilde sistem sağlanır ve kullanılır.

Parmak uçlarındaki kabarcıklar,noktacıklar biyometrik bir haritaya benzer. Parmak izi okuma cihazları ise parmak uçlarında bulunan bu girinti ve çıkıntıların arasındaki mesafeleri ve parmak izimizde bulunan noktaların birbirine olan konumlarını dikkate alarak benzersiz bir şifreleme algoritması oluşturur. Parmak izi kayıtları farklı olduğu için kusursuz bir şifreleme oluşur.

Parmak izi okuyucu cihazı, parmak izi okutulduğunda kendisine kayıt edilen diğer parmak izi kayıtlarına bakarak, tanımlayarak eşleştirme işlemini gerçekleştirir. Parmak izi okutulduğunda kişi o ise onaylar.

X-Ray cihazı nedir?

Nesnelerin, eşyaların sabit bir X-ışını kaynağından geçirilerek içeriği hakkında bilgi verir. İçerisindeki ögeleri bize gösterir. Bant içine konulan eşyaların ışınlama sayesinde foto diyotları tarafından algılanır. X-ışınları bant içinde geçen eşyanın giriş ucundan çıkış ucuna kadar tarama yapar.Bu taramalar güvenlik açısından oldukça önemlidir. Işınlar sayesinde içerisindeki herhangi bir tehlikeli maddeyi ayırt eder. Organik ve inorganik maddeleri ayırt eder.

X Ray elektrikten aldığı güç ile x-ışını üreten jeneratöre sahiptir. Görüntü işleme yazılım sayesinde işlenir ve monitörde cihaz içinden geçen maddenin görüntüsü oluşur. Yazılım uygulaması dört dil seçeneği ile çalışabilir. X-ray de konveyör bant ister klavyede ister yazılım menüsündeki seçeneklerden yönlendirebilir. Yazılım üzerinde kullanıcı ve şifre oluşturma yaparak yetkilendirme yapılabilir.

X-Ray cihazları binlerce foton ışını ile tarama yapıp bu bilgileri ekrana yansıtır. Ekranda bu bilgiler çıkar. Kurşun metali fotonları geçirmez Dolayısıyla kurşun maddesi ile kaplanmış bir çanta veya bir madde içi gözükmez ve bu ürünler X-Ray cihazını kullanan kişi tarafından şüpheli madde olarak belirlenir.

X-Ray cihazın yazılımı oldukça kolaydır. Kolay anlaşılabilir bir yazılıma sahiptir. Menüde geçen nesneyi büyütüp küçültülebilir. Programda renk değiştirebilir siyah beyaz gri tonlama ayrıca organik ve inorganik fonksiyon seçeneklerini kullanarak daha net ve ayrıntılı olarak monitöre görüntü verir. Xray cihazıbant tarafından geçirilen maddeyi monitör de büyük ekran da hem sol alt köşede bulunan ekranda görüntülemektedir. Hard disk sayesinde geçmişe dönük olan kayıtları görebilir ve hard disk eğer ki dolarsa geçmişe dönük kayıtları silecektir. Tehlikeli maddelerin imajı yazılıma yüklenerek sesli olarak uyarı verme özelliğine sahiptir.

X-Ray daha uzun ömürlü çalışması için şebekede meydana gelen veya gelebilecek olası gerilim dalgalanmaları çöküntü, yükselmeler, ani değişikler kısa veya uzun süre kesintiler korumak için UPS hattı ile çalışması daha uygun olacaktır. X-Ray cihazlarını kullanan kişilerin iyi bir eğitim sürecinden geçirilmesi gerekmektedir.

X-Ray giriş ve çıkışlarında radyasyonu önleyici kurşun kaplamalı perdeler sayesinde içeride x-ışınlarından oluşan radyasyonun dışarıya çıkışını engellemektedir. Kişilerin X-ray cihazının tünel içerisinde ellerini veya farklı bir vücutsal uzvunu sokması son derece zararlıdır. Kişilerin X-ray cihazının tüneline fiziksel teması veya aniden oluşan problemler karşısında x-ray cihazını kullanan operatörün direk cihazı durdurabilmesi için acil kapatma butonları mevcuttur.

Parmak izi okuma işlemi nasıl yapılır?

Parmak izi okuma işlemi, parmak izinin sayısal görüntüsünün ışık yardımıyla çekilip kayıt edilmesi şeklinde yapılmaktadır. Bu işlemde cam kaplı ekranın ( prizma )  içerisinde  bulunan sensör ile ışığın içeri yansıması ile parmak izinin sayısal görüntüsü kayıt altına alınır. Prizmaya okutulduğunda kayıt altına alınır ve işlenir.

Parmak izi sistemlerinin avantajları şunlardır;

Parmak izli kapı kilidi sistemlerinde kart taşıma gibi bir mecburiyet olmadığından daha kullanıcı dostudur. Bu sistemlerde kart almaya gerek duyulmaz. Ayrıca giriş çıkışlarda imza atma gibi zorunluluğu olmadığından okuma işlemine müteakip giriş çıkış bilgisi direkt yazılım aracılığıyla anlık görüntülenebilmekte ve rapor alınabilmektedir. Personel takibi bu sistemlerle oldukça profesyonel bir hale gelmiştir. Parmak izi sistemleri kişiye özel olduğu için, birinin kartını başkasının kullanması durumu gibi sorunları ortadan kaldırmaktadır. Güvenirliği oldukça sağlam bir sistemdir.