Güncel Kurlar


Tarihi Mimar Sinan Köprüsü ve Kısa Köprü’nün Restorasyonları Tamamlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Silivri Mimar Sinan Köprüsü ve Kısa Köprü’nün restorasyonlarının tamamlandığını belirterek, “Bakanlık olarak hem kültür hem de teknoloji tarihi açısından büyük önem arz eden tarihi köprülerin; belgelenmesi, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla, aslına uygun olarak restore edilip, korunmasına büyük önem veriyoruz. Bugüne kadar 395 tarihi köprünün restorasyonunu tamamladık ve kültür mirasımıza kazandırdık. 861 tarihi köprünün de restorasyon uygulama projelerini de bitirdik” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, restorasyonları tamamlanan Silivri Mimar Sinan Köprüsü ve Kısa Köprü’nün açılışında konuştu; “İstanbul, binlerce yıllık medeniyetlerden miras kalan tarihi varlıkları ile kültürü ile şüphesiz dünyanın en önemli, en zengin ve emsalsiz şehri. Bu nedenle, Dünya Turizm Örgütü’nün, İstanbul’u dünyada en çok ziyaret edilen ilk 10 şehirden biri olarak açıklaması elbette bizleri şaşırtmadı. Bu yüklü miras karşısında bizim de önceliğimiz, İstanbul’un sahip olduğu bu eşsiz birikimleri en doğru şekilde korumak ve tanıtmaktır” ifadelerini kullandı.

861 TARİHİ KÖPRÜNÜN RESTORASYON UYGULAMA PROJELERİNİ TAMAMLADIK

İstanbul Valiliği ve Silivri Belediyesi’nin iş birliği ile yapılan restorasyonun bu amaca hizmet eden çok güzel bir örnek olduğunu aktaran Karaismailoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak hem kültür hem de teknoloji tarihi açısından büyük önem arz eden tarihi köprülerin; belgelenmesi, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla, aslına uygun olarak restore edilip, korunmasına büyük önem veriyoruz. Bugüne kadar; Malabadi Köprüsü, Kızılin Köprüsü, Kastamonu’daki Taşköprü, Büyükçekmece diğer adıyla Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü ve Ani Köprüsü gibi 395 tarihi köprünün restorasyonunu tamamladık ve kültür mirasımıza kazandırdık. 861 tarihi köprünün de restorasyon uygulama projelerini tamamladık. Afyon’da bulunan Kırkgöz Köprüsü, Sangarios (Justinianus) Köprüsü ya da Selçuklu Dönemi’ne ait Develioğlu Köprüsü, Edirne Uzun köprü, Batman çayı üzerindeki 2 bin yıllık Pereira Köprüsü gibi 31 tarihi köprünün de restorasyon uygulama çalışmalarını büyük bir özenle sürdürüyoruz. Bakanlık olarak tüm tarihi köprülerimizi restore ederek, vatandaşlarımızla buluşturmayı ve kültür mirasımıza kazandırmayı hedefliyoruz.”

KÖPRÜLERİN AFETLERE KARŞI DAYANIKLILIĞI ARTIRILDI

Silivri Mimar Sinan Köprüsü ve Boğluca Deresi üzerindeki Kısa Köprü’nün yeniden İstanbul kültür hazineleri arasındaki eşsiz yerlerini aldığını vurgulayan Karaismailoğlu, tarihi köprüler hakkında şu bilgileri verdi:

“Silivri Çayı ve su baskınına uğrayan geniş bataklık arazi üzerinde bulunan Mimar Sinan Köprüsü, 333 metre uzunluğunda ve 32 gözlü olarak 1568 yılında inşa edildi. Tam 453 yıllık bu eser, Osmanlı ordularının Balkan seferlerinde Silivri’den geçişine hizmet ederek tarihimizde önemli bir yere sahip. 48,5 metre uzunluğundaki Vakkas Köprüsü adıyla bilinen Kısa Köprü’nün de 6 asırlık olduğu tahmin ediliyor. Atıl kalan Kısa Köprü yapılan restorasyon, çevre düzenlemesi ve aydınlatma çalışmalarıyla yeniden ihya oldu. Silivri Mimar Sinan Köprüsü’nde ise çok daha kapsamlı çalışmalar yapıldı. Daha önceleri restorasyon çalışmaları altında yapılan özgün olmayan köprü döşeme taşları sökülerek, beton katman kaldırıldı. Dere kumlarıyla görünmez hale gelen kemerler ortaya çıkarıldı. Tüm cephesi temizlendi. Toprak altındaki köprü uç girişleri açığa çıkarılarak, koruma amaçlı geçici çatı yapıldı. Cephe ve ayaklarda imitasyon çimento söküldü. Özgün olmayan korkuluk, döşeme, cephe taşların çürütme ve tümlemesi yapıldı. Depreme karşı güçlendirme amacıyla taş örgü arasındaki boşluklar enjeksiyonla dolduruldu. Yağmur suyu hatları onarıldı. Köprü girişlerine, yaya trafiğini sağlamak için kırılmaz cam sahanlıklı sökülebilir merdivenle rampa yapılarak, cephe ve yürüme yolunda aydınlatma sağlandı. Hem köprümüzü aslına uygun şekilde restore ettik hem de deprem ve sel gibi afetlere karşı dayanıklılığını artırdık.”

YARIN TARİHİ TOKAT HIDIRLIK KÖPRÜSÜ’NÜN AÇILIŞI YAPILACAK

Yarın da restorasyonunu tamamlanan Tarihi Tokat Hıdırlık Köprüsü’nün açılışını yapacaklarını kaydeden Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, bu gibi konularda Bakanlık olarak il ya da belediyedeki ilgili kurumların sonuna kadar yanlarında olduklarını söyledi. İdarecilerin, tarihi değerleri korumak ve gelecek kuşaklara aktarmakla yükümlü olduklarının altını çizen Karaismailoğlu, bugünün gereksinimlerini de en iyi şekilde tespit etmek ve çağın ihtiyaçlarına cevap vermek zorunda olunduğunu da söyledi.

“İstanbul’da sadece; atalarımızdan miras kalan Topkapı Sarayıyla, Sultan Ahmet ve Süleymaniye camileriyle ya da Mimar Sinan Köprüsü ile övünemeyiz” diyen Karaismailoğlu, son 19 yılda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde bu eserlerin üzerine nice dev eserler eklediklerini, yenileri için çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.