Güncel Kurlar


Türkiye Uzay Ajansı 30 Öğrenciyi Yurt Dışına Gönderiyor

Türkiye Uzay Ajansı, YLYS – 2021 (Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Amacıyla Gönderilecek Öğrencileri Seçme ve Yerleştirme) kapsamında 30 öğrenciyi (yüksek lisans / doktora) yurt dışına gönderecek.

1 Ekim – 1 Kasım 2021 tarihleri arasında başvuruları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınacak olan YLYS – 2021  kapsamında, Türkiye Uzay Ajansı adına;

•    Hava ve Uzay Platformlarına Yönelik Teknolojiler Optik
•    Elektro Optik ve Fotonik, Uydu Yer Kontrol Sistemleri
•    Uzay Hukuku
•    Radyo Navigasyon Sistemleri
•    Radyo Astronomi (Güneş Radyo Akısı, Ölçümleri ve Güneş Aktivitelerinin İklim Değişikliğine Etkileri)
•    Uzay Çöpleri, Asteroit ve Meteorların Takibi ve Gözlemlenmesi,
•    Füze Sistemleri ve Uzay Teknolojileri,
•    Enerji ve İtki Teknolojileri

gibi alanlarda yurtdışında Yüksek Lisans / Doktora öğrenimlerini görüp Mühendis, Astronom, Avukat kadrolarına atanmak üzere toplam 30 kontenjan açıldığı Türkiye Uzay Ajansı tarafından duyuruldu.

Ayrıntılı bilgi için: https://yyegm.meb.gov.tr/

Milli Uzay Programı hedeflerinden biri olan “uzay farkındalığının ve insan kaynağının geliştirilmesi”, programda yer alan stratejik hedeflerin gerçekleşebilmesi açısından oldukça önemli. Milli Uzay Programının duyurulduğu 9 Şubat 2021’den bugüne Ajans, bu konuda kısmen faaliyet gösteriyor. Ajansın internet sitesinde “eğitim ve sosyal farkındalık” başlığı altında uzay bilimleri ve teknolojilerine dair çeşitli açıklamalar mevcut.

İlave olarak Ajans tarafından 1416 sayılı Ecnebi Memleketlere Gönderilecek Talebe Hakkında Kanun kapsamında YLYS Mecburi hizmetle 2 personel alındığı da, 2021 Yılı Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporunda yer alıyor.

YLSY (Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Amacıyla Gönderilecek Öğrencileri Seçme ve Yerleştirme) nedir?

Üniversiteler ile kamu kurum ve kuruluşlarının yetişmiş insan kaynağı ihtiyacının karşılanması amacıyla mecburi hizmet karşılığında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen yurt dışı lisansüstü öğrenim bursluluk programıdır.

YLSY’nin amacı nedir?

Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu bilim ve teknoloji transferini gerçekleştirmeye yönelik olarak, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan sınavla burslu statüde lisansüstü öğrenim görmek üzere yurt dışına öğrenci gönderilmesi suretiyle üniversiteler ile kamu kurum ve kuruluşlarının yetişmiş insan kaynağı ihtiyacını karşılamaktır.

Kaynak: DefenceTurk