Güncel Kurlar


Yunanistan’dan ABD Anlaşması Sonrası Türkiye’ye Küstah Tehdit

ABD ve Yunanistan önceki gün Savunma İşbirliği Anlaşması’nı 5 yıllığına yeniledi ve genişletti. ABD ve Yunanistan dışişleri bakanlarının imzaladığı metinde Türkiye’den bahsedilerek “casus belli ile savaşla tehdit edildiği” ve ABD’nin ilk kez yazılı bir metinde Türkiye’yi karşısına alabileceği kaydedildi.

ABD ile Yunanistan önceki gün kritik bir anlaşmaya imza attı. İlk olarak 1990 yılında imzalanan ve ABD-Yunanistan Savunma İşbirliği Anlaşması ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Yunan mevkidaşı Nikos Dendias tarafından imzalandı.

Basın mensuplarının önünde imzalanan yenilenmiş ve genişletilmiş anlaşma ile birlikte 2026’ya kadar geçerli olacak anlaşma o tarihten itibaren de taraflardan birinin çekilmesi durumunda sona erecek.

Washington’taki imza töreni sırasında Yunan Bakan Dendias, Türkiye’nin “casus belli” ile Yunanistan’ı savaşla tehdit ettiğini belirtti. Fakat, Washington yönetiminin de ilk kez bu tür bir metin ile Türkiye’yi karşısına almayı göze aldığı ortaya çıktı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Bazı ülkeler de gücünü ve boyunu aşan bir şekilde Doğu Akdeniz’de rol kapmaya çalışıyorlar. Hem AB hem NATO içinde ayrıca ittifaklar yapılması hem AB’nin savunma gücünü hem de NATO’yu bölecek, bunu görüyorlar” demişti.

 Yunanistan ABD Savunma İşbirliği Anlaşması ne içeriyor

Güncellenen savunma işbirliği anlaşmasına göre Amerika Birleşik Devletleri yeni üsler açmak yerine Yunanistan’da halihazırda bulunan 4 askeri üssüne yatırım yapıp genişletecek.

Yunanistan’ın Skyros adasına deniz ve hava üssü kurma teklifi daha önce ABD tarafından reddedilmişti.

Anlaşmayla birlikte Amerika Birleşik Devletleri, Yunan askeri üslerine de erişim hakkına sahip olacak. Ayrıca ABD güçlerinin tatbikat yapacağı bölgeler genişletilecek.