Güncel Kurlar


2022 Ocak Emekli ve Memur Zammı Ne Kadar Olacak? SSK ve BAĞKUR Maaş Zam Oranı Belli Oldu Mu?

Türkiye’de milyonlarca memur ve emekli Ocak ayında maaşlara yapılacak zam miktarı için heyecanlı bekleyişe geçti. Memur ve emeklilerin maaş zammında belirleyici etken enflasyon rakamları oluyor. Şu ana kadar 4 aylık veri açıklanırken, gözler son 2 aylık enflasyon oranına çevrildi. Şuana kadarki enflasyonlar göz önüne alındığında en düşük emekli maaşının 2 bin 508 lira olması bekleniyor. Bu noktada SSK ve BAĞKUR emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacak sorusu öne çıkıyor. Peki, 2022 Ocak Memur ve emekli zammı ne kadar, kaç para olacak, emekli zammı ne zaman belli olur?

ZAM ORANI NE KADAR OLACAK?

Ekim ayı enflasyonunun açıklanması ile birlikte gözler memur ve emeklinin alacağı enflasyon zammına çevrildi. Ekim itibarıyla son 4 aylık enflasyon yüzde 6.72 oldu. Memura ocakta yüzde 5 toplu sözleşme zammı da var. Enflasyon farkıyla zammın yüzde 12’ye ulaşabileceği hesap ediliyor. SSK ve Bağkur emeklisi için de yüzde 10 zam tahmini bulunuyor.

 OCAK 2022 EMEKLİ ZAMMI NE ZAMAN KESİNLEŞECEK

Böylece SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin 4 aylık zamları yüzde 6.72 olurken, bu orana Kasım ve Aralık aylarının enflasyon oranlarının eklenmesiyle zamlar kesinleşmiş olacak.

MEMURA FARK KESİNLEŞTİ

Açıklanan 4 aylık yüzde 6.72’lik enflasyona göre memurların ve memur emeklilerinin enflasyon farkı almaları da kesinleşmiş oldu.

Memur ve Memur emeklileri Ağustos’ta yapılan toplu sözleşme gereğince Ocak ayında yüzde 5 zam alacaklar. Buna enflasyon farkı da eklenecek.

MEMUR ZAMMI İÇİN ŞİMDİLİK YÜZDE 3.72 KESİNLEŞTİ

4 aylık enflasyona göre memur ve memur emeklilerine yüzde 3.72 oranında fark kesinleşmiş durumda. Buna Kasım ve Aralık verileri de eklenecek.

Memur ve memur emeklilerinin enflasyon farkı Temmuz’daki yüzde 3’lük zammın üzerindeki orana göre hesaplanıyor.

Merkez Bankası’nın tahminine göre 6 aylık enflasyon yüzde 9.17 olursa bu kez fark 6.17 olacak. Bu durumda memur ve memur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 11.17’ye çıkacak.

SEYYANEN ZAM BEKLENTİSİ

Öte yandan Ankara’daki kulislere göre emekliler için ekstra zam yapılması konusu da çalışılıyor.

Buna göre en düşük emekli maaşının 2.000 liraya çıkartılmasıyla çok sayıda emekliye enflasyon zammının yanında seyyanen artış yapılması da gündemde. Bu çalışmaların Ocak ayına kadar tamamlanması bekleniyor.

OCAK 2022 EMEKLİ ZAMMI İLE EMEKLİ MAAŞLARI KAÇ LİRA OLACAK?

4 aylık enflasyon verisine göre en düşük emekli maaşları ise şöyle oluştu. Memur emeklisinin en düşük maaşı 4 aylık zamma göre 3.561,55 TL olurken 2000 öncesi emekli olan SSK’lılarda taban maaş 2.800 liraya Bağ-Kur esnaf maaşı ise 2.508 liraya yükselmiş oldu.