Güncel Kurlar


Alstom, Türkiye’de İki Büyük Sinyalizasyon İhalesini Kazandı

Alstom, Türkiye’nin Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nü (AYGM) ve ülkedeki sinyalizasyon altyapısını iyileştirme çabalarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni desteklemek için iki sinyalizasyon ihalesi kazandı.

AYGM’nin kapsamı, yaklaşık 201 km uzunluğundaki Bandırma– Bursa– Yenişehir– Osmaneli (BBYO) yüksek standartlı demiryolu projesinin elektromekanik işlerinin yapımını ve teminini kapsamaktadır.

Alstom, Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. aracılığıyla Interflo 250 ve 450, Avrupa Demiryolu Trafik Yönetim Sistemi (ERTMS) seviye 1 ve 2’yi tedarik edecek ve Trafik Kontrol Merkezi (CTC) dahil olmak üzere tüm Kilitleme sistemini devreye alacak. Ek olarak, Alstom, eski sistemlerle ilgili eskime risklerini ortadan kaldırmak için sistemle birlikte bir akıllı nesne kontrolörü kuracak ve hattın sinyalizasyon sistemlerinin modern fiber tabanlı dijital ağlar ve GSMR (Demiryolu iletişim sistemi) üzerinden güvenilirliği, performansı ve işlevsellik. Proje sonunda BBYO hattı, Türkiye ağındaki mevcut tüm trenlerle tamamen birlikte çalışabilir hale gelecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli (CSS) metro hattı ile yapılan ikinci sözleşme kapsamında inşaat ve elektromekanik tedarik işleri yer alacak. Doğuş İnşaat ve Tıcaret A.Ş. – Yapı Merkezi İnşaat ve San. A.Ş. – Özaltın İnşaat Tıcaret ve Sanayı A.Ş. JV, Alstom, 11 km uzunluğundaki Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli (CSS) metro hattının 120.000 yolcu/saat taşıma kapasiteli tüm sinyalizasyon sistemini tedarik, test ve devreye alacak. 4 yeni tren için 8 istasyon ve araç üstü sistemler için yol kenarı ekipmanı temini, Tabanlı Tren Kontrolü (CBTC) sinyalizasyonu. Bu sürücüsüz sistemler, trenler arasındaki mesafeyi 90 saniye kısaltacak. Dijitalleşme, sürdürülebilir mobiliteyi desteklemenin anahtarıdır,

Alstom’un Türkiye’deki Genel Müdürü olarak yeni görevime başlarken, Alstom’un ülkede sürdürülebilir ve yenilikçi mobilite lideri olarak etkisini görmekten son derece mutluyum. Alstom Türkiye Genel Müdürü Volkan Karakılınç, trafik seviyelerini desteklemek ve daha fazla verimlilik sağlamak için çok ihtiyaç duyulan güvenilirlik iyileştirmelerini getirecek bir dizi dijital kullanıma hazır teknolojiyi kullanmaktan onur duyuyoruz.

Alstom, 25’ten fazla ülkede 13.300 km’den fazla bölgesel hat ve CBTC ile donatılmış 160’tan fazla metro hattı ile ana hat ve kentsel sinyalizasyon standartlarında lider bir uzmanlık sunuyor.

Alstom, 60 yılı aşkın bir süredir Türkiye’de raylı araçlar, metrolar ve tramvaylar için anahtar teslimi geçiş sistemleri sağlayarak ve sinyalizasyon ve tren kontrol teknolojisinin lider sağlayıcısı olarak kurulmuştur. İstanbul ofisi, Alstom’un sinyalizasyon uzmanlığı için bölgesel merkezin yanı sıra proje yönetimi, mühendislik, eğitim ve bakım hizmetleri sağlayan sistem ve altyapı proje ekiplerine ev sahipliği yapıyor.