Güncel Kurlar


Alvan Feinstein Kimdir?

Alvan R. Feinstein (4 Aralık 1925 – 25 Ekim 2001) Amerikalı bir klinisyen, araştırmacı ve klinik araştırmalarda, özellikle de tanımlanmasına yardımcı olduğu klinik epidemiyoloji alanında önemli etkisi olan bir epidemiyologdu. Modern klinik epidemiyolojinin babalarından biri olarak kabul edilir. 25 Ekim 2001’de Toronto’da 75 yaşında öldü ve eşi ve iki çocuğu tarafından hayatta kaldı.

Philadelphia’da doğan Feinstein, lisans derecesini (BSc 1947) ve yüksek lisans derecesini (MSc, 1948) Chicago Üniversitesi’nde aldı. Feinstein tıp diplomasını (MD, 1952) Chicago Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde aldı. Uzmanlık eğitimini Rockefeller Enstitüsü’nde Dahiliye alanında tamamladı. 1955’te İç Hastalıkları Kurulu Sertifikasını aldı ve Irvington House Enstitüsü’nün (daha sonra New York Üniversitesi Langone Tıp Merkezi’nin bir parçası haline gelen) tıbbi direktörü oldu.

Oradayken, romatizmal ateşi olan hastaları inceledi ve erken teşhisten sonra uygun tedavinin, bu hastaların ileriki yaşamlarında ciddi kalp hastalığı geliştirmesini engellediği inancına meydan okudu. Hastalığın, eklem ağrısına neden olan ve nadiren kalp hastalığına ilerlediği de dahil olmak üzere farklı biçimleri olduğunu gösterdi. Kalp hastalığına neden olan diğerinde ise erken teşhis için herhangi bir belirti yok. Bu nedenle, hastalığın erken evrede teşhis edilmesi, erken tedavi nedeniyle değil, bu hastaların daha az virülans formuna sahip olma eğilimi nedeniyle olumlu bir sonuca yol açmaktadır.

1962’de Feinstein, Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi fakültesine katıldı ve 1974’te Robert Wood Johnson Clinical Scholars Programının kurucu direktörü oldu. Onun yönetimi altında, program klinik araştırma yöntemlerinde eğitim için önde gelen merkezlerden biri olarak kabul edildi. Akademik tıbba ve akademisyen olma sanatına bir tutku getiren akıl hocalığı konusundaki inanılmaz yetenekleriyle tanınıyordu.

İlk makalesini 1951’de tıp öğrencisi olarak ve kariyeri boyunca 400’den fazla yayınladı. Altı büyük ders kitabı yazdı; bunlardan ikisi Clinical Judgment (1967) ve Clinical Epidemiology (1985), klinik epidemiyolojide en çok başvurulan kitaplar arasında yer alıyor. Son kitabı olan Tıbbi istatistiklerin ilkelerini (2002) ölümünden hemen önce tamamladı. Ölümü sırasında, Yale Tıp Okulu’nun en prestijli akademik konumu olan Sterling Tıp ve Epidemiyoloji Profesörü idi. Editörlük çalışmaları arasında Journal of Chronic Diseases (1982–1988) vardı ve Journal of Clinical Epidemiology’yi (1988–2001) kurdu ve editörlüğünü yaptı.

Ödülleri

Kariyeri boyunca Feinstein sayısız takdir ve ödül aldı; Yale tıp öğrencilerine seçkin öğretmen olarak Francis Gilman Blake Ödülü (1969), American College of Physicians’tan Richard ve Hinda Rosenthal Vakfı Ödülü (1982), Genel Dahiliye Derneği’nden Robert J. Glaser Yıllık Ödülü (1987), J. Allyn Taylor Uluslararası Tıp Ödülü (1987), Gairdner Vakfı Uluslararası Ödülü (1993) ve McGill Üniversitesi’nden fahri Bilim Doktoru derecesi (1997). 1991 yılında Feinstein, Yale Üniversitesi’nin en prestijli akademik onuru olan Sterling Tıp ve Epidemiyoloji Profesörü seçildi.

Unutulmaz Sözleri

“Aptalca sorular sorun. Eğer sormazsanız, aptal kalmaya devam edersiniz.”
Alvan R. Feinstein