Güncel Kurlar


Bakan Akar’dan S-400 Hava Savunma Sistemi Açıklaması

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Millî Savunma Bakanlığının 2022 Yılı Bütçesinin görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

S-400 konusunda çeşitli soruların geldiğini söyleyen Bakan Akar, S-400’ün bir savunma sistemi olduğunu, bunun ne ABD ne de başkaları tarafından tenkit edilebileceğini ifade etti. Uzun menzilli bölge, hava ve füze savunma sistemini tedarik çalışmalarının hiçbir gizli gündem olmadan, açık şekilde yapıldığını belirten Bakan Akar, “Şu anda S-400 nerede?” söylemlerine ilişkin, “Türkiye’ye bir hava taarruzu oldu da biz S-400’ü kullanmadık mı? Savunma sistemi bu… ‘Nerede kullanacağız bunu?’ Bu bir askerî konu, savunma, güvenlik konusu. Her şeyi pencere önünde, sahnede yapacak hâlimiz yok. Birtakım tedbirlerimiz, çalışmalarımız var. Gerektiği yerde ve zamanda kullanılacağını da herkesin bilmesi lazım. Bu konuda bir geri adım yok. Dolayısıyla bazı şeyler gizli, ülkelerin kendi millî sırlarıdır.” dedi.

Tank Paleti Fabrikası’nda 6 adet Fırtına Obüsü imal edildi

Tank Paleti Fabrikası mülkiyetine yönelik sorular üzerine de Bakan Akar, fabrikanın mülkiyetinin tamamıyla Hazine’ye ait olduğunu, bunda hiçbir değişikliğin olmadığını vurguladı. Bu konuda Danıştay’a üç kez itirazda bulunulduğunu ve hepsinin de reddedildiğini anlatan Bakan Akar, fabrikada bu sene 6 Fırtına obüsünün imal edildiğini, bunun dışında da imalat, bakım, onarım gibi çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

Motor tedariki için çalıştıklarını ve Adı konulmamış ambargolarla karşı karşıya kaldıklarını belirten Bakan Akar, “Hepimiz aynı gemideyiz. Bildikleriniz, görüşleriniz varsa söyleyin o yönde çalışalım. Ayrıca yurt içinde de motorun imali için çalışmalar da sürüyor. Çok yönlü bir çalışma var. Bütün gayretimizle bir an önce bu tank üretiminin yapılabilmesi, motoruyla, transmisyonuyla beraber olabilmesi, bunları bizim imal etmemiz için çalışıyoruz. Sadece askerî, savunma sanayi konularında değil, aynı zamanda diğer sivil üretim konuları da dâhil, dost bildiğimiz bazı müttefiklerimizden dâhil istenilen cevapları alamıyoruz. Bunlar, herhangi bir şekilde ‘ambargo’ adı konulmadan, ‘Daha sonra, daha sonra…’ şeklinde uzatmalarla gidiyor. Fakat bütün bunlara rağmen bu eksiklerin, noksanlıkların önlenebilmesi için elimizden gelen gayret neyse bunları yaptık, yapmaya devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: DefenceTurk