Güncel Kurlar


Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları Ne Kadar? Doğu Ekspresi Güzergahı ve Vagon Çeşitleri

Türkiye’de büyük bir popülerlik kazanan Doğu Ekspresi bilet fiyatları ile yakından takip ediliyor. İşte 2021 yılı itibariyle Doğu Ekspresi bilet fiyatları ve güzergâh bilgisi.

Doğu Ekspresi Ankara’dan başlayarak Doğu bölgelerinin gezilmesini sağladığı gibi yolculuk boyunca da Türkiye’nin eşsiz coğrafyasının izlenmesini sağlıyor. Küçük bir kaçamak yapmak ve keyifli yolculuk ile Türkiye’ye turlamak isteyenlerin son dönemlerde en çok tercih ettiği seçeneklerden bir tanesi olan Doğu Ekspresi için ücretler güncellendi.

Doğu Ekspresi Hangi Şehirlerden Geçiyor? Doğu Ekspresi Güzergahı

Özellikle genç kitle arasında popüler olan Doğu Ekspresi güzergahı, Ankara Tren Garı– Elmadağ – Kırıkkale – Kayseri Tren Garı – Şarkışla – Sivas Tren Garı – Yenikangal – Divriği – Kemah – Erzincan Tren Garı – Karasu – Ilıca – Palandöken – Erzurum Tren Garı – Hasankale – Horasan – Sarıkamış – Kars Tren Garı.

Doğu Ekspresi ve Vagon Çeşitleri

Trende pulman, örtülü kuşetli ve yataklı olarak üç farklı özellikte seyahat etme olanağı sağlanıyor.

Tüm yolculuğun koltukta geçirildiği ve yataklı alternatifin bulunmadığı vagon olan Pulman’da koltukların tamamı kendi etrafında dönebiliyor. Örtülü Kuşetli ise karşılıklı ikili koltuk üzerinde ranza şeklinde yatakların bulunduğu ve 4 kişinin konaklayabildiği odaların olduğu vagona deniyor. Doğu Ekspresi’nde en çok yataklı vagon tercih ediliyor. Mini buzdolabı, özel lavabo ve rafın olduğu bu vagon tipinde, oda ısısı istenildiği gibi ayarlanıyor.

Doğu Ekspresi’nde yemekli vagondaki restoranda konuklara hizmet veriliyor. Doğu Ekspresi ile bembeyaz kar manzaralarını görmek isteyenler ocak-şubat aylarını, Doğu’nun yemyeşil yaylalarını görmek isteyenler ise mayıs-haziran dönemini tercih ediyor.

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları Ne Kadar?

Yolculuklar uzun olduğundan dolayı genellikle yataklı odaların tercih edildiği Doğu Ekspresi’nde kuşetli vagonlarda öğrenci ve öğretmenler için belirlenen kişi fiyatı 69.50 TL. 12 Temmuz 2021 tarihi itibariyle yeniden başlatılan seferlere katılmak isteyenlerin resmi internet sitesi üzerinden bilet sorgulaması yapması ve uygun tarihler için bilet satın alması yeterli.

Özellikle yataklı vagonları tercih eden kişilerin daha yüksek ödeme yapması gerekirken, tek yataklı vagon için 480 TL, iki kişilik olduğunda ise yatak başına 249 TL ödenmesi gerekiyor. Diğer bilet fiyatları ise şu şekilde;

Doğu Ekspresi örtülü kuşetli vagon (yataklı oda) için;

  • Öğrenci-öğretmen 69.50 TL
  • Tam 78 TL,
  • 60-64 yaş arası 69.50 TL,
  • 65 yaş ve üstü ile çocuk (7-12 yaş) 49 TL’dir.

2021 Doğu Ekspresi normal koltuk (Pulman) için 

  • Tam 58 TL,

Öğrenci (13-26 yaş) 49,50 TL, 

  • 60-64 yaş arası 49,50 TL