Güncel Kurlar


İzmit’te Kırmızı Dolmuşlar Taksiye Dönüşüyor

İzmit’te ‘Dolmuş Taksi’ olarak belirlenen üç farklı güzergahta toplu taşıma hizmeti veren S.S. İzmit 6 Nolu Dolmuş ve Taksiciler Kooperatifi, ‘kırmızı’ renkli araçları ‘sarı’ taksiye dönüşmek için resmi müracaatta bulundu.

BAŞVURU KABUL EDİLDİ

Özgürkocaeli’den Süriye Çatak Tek’in haberine göre;” İzmit-Plajyolu, İzmit-Şirintepe ve İzmit-Gültepe arasında toplu taşıma hizmeti veren kırmızı dolmuşlar taksi olacak. 6 Nolu Dolmuş ve Taksi Kooperatifine bağlı olarak çalışan 32 aracın sahibi, Kocaeli Şoförler ve Otomobilciler Odası üzerinden UKOME’ye başvurularını yaptı. Ekim ayında yapılan UKOME toplantısında komisyona gönderilen talebin aralık ayında yapılacak toplantıda karara bağlanması bekleniyor.

PANDEMİ VE TRAMVAY SIKINTILARA NEDEN OLDU

Tramvay projesinin Kuruçeşme’ye uzatılması ve pandemi nedeniyle az sayıda yolcu almak zorunda kalan kırmızı dolmuş taksiler, ekonomik olarak zor bir sürece girdi. Yaşanan sıkıntılar karşısında ayakta kalmak için kooperatif yönetimi ve üyeler taksiye dönüşme taleplerini bağlı bulundukları Kocaeli Şoförler ve Otobüsçüler Odasına iletti. Oda yönetimi de talebi UKOME’ye verdi. UKOME ekim ayında talebi alt komisyona gönderdi.

KARAR ÇIKARSA DOLMUŞLAR SATILACAK

Aralık ayında UKOME gündemine gelmesi beklenen taleple ilgili talebin onaylanması bekleniyor. Kararın onaylanması ile birlikte kırmızı dolmuşlar sahipleri tarafından satılacak ve ardından yeni sarı taksiler alınacak. Alınacak taksiler UKOME tarafından ya taksi duraklarına dağıtılacak, ya da yeni duraklar için kullanılacak. Talebin reddedilmesi halinde ise dolmuşlar mevcut güzergahlarında hizmet etmeye devam edecek.