Güncel Kurlar


Kocaeli Şehir Hastanesi Tramvay Hattı İnşaatı Tekrar Başladı

Kocaeli Şehir Hastanesi tramvay hattı projesinde ilk ihalenin iptal edilmesinin ardından Ekim ayında bakanlık tarafından yapılan ikinci ihale de tamamlandı. Davet usulü ile yapılan ihaleyi yeniden Eze İnşaat aldı. Eze İnşaat sözleşmeyi yaptıktan sonra çalışmalara kaldığı yerden tekrar başladı

DAVET USULÜYLE İHALE YAPILDI

Özgürkocaeli’den Süriye Çatak Tek’in haberine göre;”Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması planlanan ancak daha sonra Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığına devredilen Kocaeli Şehir Hastanesi Tramvay Hattı Projesi yeniden başladı. Projenin ilk ihalesine Güneş Asfalt Ticaret ve Sanayi Şirketi Körfez Şubesi itiraz etmiş, Ankara 3. İdare Mahkemesi’nde Eze İnşaatın yeterlilik belgesi olmadığı gerekçesiyle açtığı davayı kazanmıştı. Davanın ardından durdurulan inşaat çalışması ekim ayında davet usulü ihale ile yeniden yapıldı. İhaleyi yeniden alan Eze İnşaat çalışmalara bu hafta kaldığı yerden başladı.

ÇALIŞMA HIZLANDIRILACAK

Davadan sonra Bekirdere Kuşak Sokağın üst tarafından durdurulan çalışmalar yeniden başladı. Derenin ıslah ve alt yapı çalışmalarını devam ettiren firmanın, önümüzdeki günlerde işçi sayısını çoğaltarak çalışmaları hızlandırması bekleniyor. Dava nedeniyle kaybedilen 7 aylık zamanın telafi edilmesi ve yaşanacak gecikmenin en az seviyeye indirilmesi amacı ile çalışmaların farklı noktalarda da başlaması planlanıyor.

İKİNCİ İHALENİN BEDELİ AÇIKLANMADI

Kocaeli Şehir Hastanesine ulaşımı sağlayacak olan tramvay hattının ihalesi 2020 yılında yapıldı. İhaleyi alan Eze İnşaat Ocak 2021’de Cephanelik bölgesinde, Şehir Hastanesinin önünde ve Bekirdere’de üç ayrı noktada çalışmaları başlattı. Ardından Güneş Asfalt Ticaret ve Sanayi Şirketi Körfez Şubesi tarafından açılan davada ihale iptal edildi ve iş bakanlık tarafından tasfiye edildi. Nisan ayında yapılan tasfiyeden tam 7 ay sonra davet üzerine yapılan ihalenin sözleşmesi imzalandığı öğrenildi. İlk ihaleyi 284 milyon lira ile alan Eze İnşaatın ikinci ihaleyi aldığı bedel açıklanmadı.

ULAŞIM ENDİŞESİ VAR

Çalışmaların yeniden başladığı tramvay projesinin planlanan tarih olan 2022 yılında tamamlanması neredeyse imkansız gibi duruyor. Projenin bitişinin 2023 yılına sarkması beklenirken, tramvay projesinin bitmeden hastanenin açılmasıyla ciddi ulaşım sıkıntılarının gündeme gelmesinden endişe duyuluyor. Bölgede ulaşımın nasıl olacağı, vatandaşların hastanede hizmeti nasıl alacağı ile ilgili yetkililerin açıklama yapmaması vatandaşta endişe yaratıyor.

3 KİLOMETREDE 5 İSTASYON

Kocaeli Şehir Hastanesine yapılacak olan tramvay hattı 3,1 kilometre uzunluğunda, 5 istasyondan oluşacak. 50 kilometre/saat tasarım hızına sahip hat, Otogar ve Kuruçeşme hattına da entegre edilecek. Proje sayesinde, tramvay hattına günlük 39 bin ilave yolcu gelecek ve kent merkezindeki trafik yoğunluğu da azalacak.

HASTANE DE HAZİRAN’A KALDI

Bu arada, daha önce açılışı sürekli ötelenen Kocaeli Şehir Hastanesi’nin hizmete alınacağı tarihte de yeni sapmalar söz konusu. Sağlık bakanlığı, tesisin bir blokla Ocak 2022’de hizmete alınmasına sıcak bakmıyor. Bakanlık, tüm blokların tamamlanıp, hastanenin Haziran 2022’de tümüyle devreye alınmasını istiyor. Çalışmaların da hızlandırılarak bu tarihe görü bitirilmesi hedefleniyor.