Güncel Kurlar


Milli Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi SİPER Füzesi Test Edildi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonuyla ASELSAN, ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen uzun menzilde etkili olacak hava savunma füze sistemi SİPER yaptığı başarılı test atışından sonra projede bir aşamayı daha geride bıraktı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, gelişmeyi sosyal medya hesaplarından şu ifadelerle duyurdu:

“Uzun menzilli ve çok katmanlı milli hava savunma sistemimiz SİPER’in geliştirme çalışmalarında bir aşamayı daha başarıyla tamamladık. 2023 yılında envantere almayı planladığımız SİPER ile Gökvatanımıza karşı bütün tehditleri en güçlü şekilde bertaraf edeceğiz”

Siper füzesinin atışı Sinop Test Merkezi’nde gerçekleştirildi. Siper füzesi, Türkiye’nin katmanlı hava savunma ihtiyacının yerli imkanlarla karşılanması açısından büyük önem taşıyor. Bölge hava savunması kapsamında stratejik tesislerin düşman taarruzlarına karşı korunması amacıyla geliştirilen Siper, uzun menzilde ve dağıtık mimaride hava savunması sağlanmasına imkan verecek. Proje ASELSAN, ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE iş ortaklığı ile yürütülüyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda yürütülen çalışmalarla yerli sistemlere katmanlı bir hava savunması oluşturulması amaçlanıyor.

Bu kapsamda ilk olarak alçak irtifa Korkut sistemlerinin seri üretim ve teslimatlarına başlandı ve halen devam ediyor. Sonrasında portatif özellikli araçtan atılan alçak irtifa Sungur hava savunma sistemi hizmete alındı. Devamında alçak irtifa hava savunma füze sistemi Hisar-A+ füzesinin teslim edilirken, orta irtifa hava savunma sistemi Hisar-O+ füzesinin geliştirmesi sürerken, bir yandan seri üretimi de başladı.

Siper ise bu katmanlı sistemde bütün bu sistemlerin ötesinde uzun menzile sahip olmasıyla öne çıkıyor.

Ağ Merkezli Sohbetler programında SİPER Hava Savunma Sistemi tüm detayları ile konuşulmuştu;

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, daha önce yaptığı açıklamada yüksek irtifa hava savunma sistemi Siper’den önce 100 kilometreye kadar etkili menzil ve 20 kilometrenin üzerinde bir irtifaya sahip bir ara ürün beklentisinde olduklarını söylemişti. Bu füzeyi Siper’in izleyeceğini dile getiren Demir, Siper’i de 2023 yılında devreye almayı planladıklarını açıklamıştı.

SİPER Batarya Yapısı

SİPER’in batarya yapısında Hava Kuvvetleri Radar Ağı – RADNET’e bağlı bulunan Filo Kontrol Merkezi (FKM) görülüyor. Atış Kontrol Merkezi (AKM) verileri Haberleşme İstasyon Aracı (HİA) ile FKM’ye aktarıyor. Aktarım için ise Haberleşme Röle Aracı (HRA) kullanılıyor. Altılı füze lançerlerine sahip dört adet füze atıcı aracın yer aldığı tasvirde Füze Taşıma Yükleme Sistemi (FTYS) aracı da bulunuyor.

Tasvirde ayrıca Barış Kartalı Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı (HEİK)’ndan Link-16 ile veri aktarılması yer alıyor.

Kaynak: DefenceTurk