Güncel Kurlar


Polonya Hızlı Tren Tasarımı için 1.5 Milyar Euro Tutarında İhale Açtı

Polonya Dayanışma Ulaşım Merkezi (STH) Varşova ile Lodz arasındaki demiryolu ağının geliştirilmesine yönelik demiryolu tasarım çalışmaları için 1,5 milyar Euro’luk ihale başlattı. Bu, Avrupa’daki tasarım çalışmaları için bugüne kadarki en büyük ihale tutarı. İhale başvuruları 25 Kasım 2021 tarihine kadar yapılabilir. Bu büyük demiryolu yatırım programı, 10 yönden yeni havalimanına gelen tren hatlarını ve Varşova’ya giden 2.000 km’lik yeni yüksek hızlı demiryolu hattının inşasını öngörüyor. STH’nin 2034 yılına kadar yaptığı demiryolu yatırımlarının tahmini değeri ise yaklaşık olarak 95 milyar Pln’dir (20,35 milyar Euro).

Aynı zamanda Dayanışma Ulaşım Merkezi şirketi, tüm yatırım sürecinin tasarım dokümantasyonunu kapsayan mevcut ihtiyaçlara bağlı olarak veya yalnızca seçilen tasarım çalışmaları için çeşitli konfigürasyonlarda tasarım hizmetleri sipariş etme olanağına sahip olacak.

2000 km’lık Yeni Hızlı Tren Hattı

Demiryolu tasarım çalışmaları, başkentten ülkenin batısındaki büyük şehirlere kadar gidecek olan yeni yüksek hızlı demiryolu sisteminin ana demiryolu hatlarını içermektedir. Bunlar arasında Varşova – Lodz – Wroclaw / Poznan, ülkenin kuzeyindeki Merkez Demiryolu Hattının Plock, Wloclawek ve Tricity’ye doğru uzatılması ve yeni Katowice – Krakow hattı yer alıyor. Ayrıca, Masuria veya Bieszczady dağları gibi ülkenin kuzey ve güneydoğu bölgelerinde, şu anda ulaşımdan hariç tutulan bölgelerden geçen bölümleri de ihale dahil edilmiş.

Polonya 2026 Demiryolu Planı
Polonya 2026 Demiryolu Planı

İhale prosedürü, Dayanışma Ulaşım Merkezi tarafından 2034 yılı sonuna kadar tamamlanacak 2.000 km’lik demiryolu hattını oluşturan 82 bölüme ayrılmış toplam 29 proje ile ilgilidir. Bunların arasında 350 km / saate kadar tasarım hızına sahip yüksek hızlı demiryolu bölümleri olacak.