Güncel Kurlar


Turistik Doğu Ekspresi Seferleri Yeniden Başlıyor

Koronavirüs salgını nedeniyle seferlerine ara verilen Turistik Doğu Ekspresi yeniden seferlere başlıyor. Ankara’da başlayıp Kars’ta biten Türkiye’nin en popüler tren yolculuğu için hazırlıklar başlarken, sefer başlangıç tarihlerini önümüzdeki günlerde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun açıklaması bekleniyor.

AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan, kentteki bir otelde turizmcilerle yaptığı toplantıda, Turistik Doğu Ekspresi’nin seferlerine başlaması konusunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile görüştüklerini söyledi.

Doğu Ekspresi’nin 12 Temmuz itibarıyla seferlerine her gün kesintisiz, karşılıklı başladığını hatırlatan Arslan, şöyle konuştu:

 “Şundan şüpheniz olmasın ki biz özellikle kış turizmini olumsuz etkilemeyecek bir tarihte başlatacağız. Bu bizler için ve sizler için çok önemli. Kış turizmi kapsamında gelecek misafirlerimiz açısından rezervasyonların iptaline sebep olmaması adına tarih deklare edilerek inşallah birkaç gün içerisinde açıklayacak. Muhtemeldir ki bir hafta sonra, önümüzdeki hafta yine bakanımızın kendisi bir takım açılışlar için Kars’a gelecek. Burada açıklamış olacak. Tekrar bu konuları konuşma şansı yakalayacağız. Bunu özellikle vurgulamak isterim. Cümle şu; Turistik Doğu Ekspresi kış turizmini olumsuz etkilemeyecek şekilde başlayacak ve onun da tarihini birkaç gün içerisinde bakan bey bizzat açıklayacak. Onun için de kendisine ve ekibine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Trenlerin Ankara’dan kalktığı ve farklı noktalarda durduğuna işaret eden Arslan, bu nedenle kente geç saatlerde ulaştığını anlattı. Tren güzergahındaki illerin de turizme hizmet ettiğini ve onları da yok sayamayacaklarını dile getiren Arslan, sefer saatlerinin tüm illere göre planlandığını sözlerine ekledi.

Turistik Doğu Ekspresi

Ankara-Kars-Ankara güzergahında Doğu Ekspresi’ne alternatif olarak konulan ve yapılan seferlerde Turistik Doğu Ekspresi, Erzincan, Erzincan-İliç, Erzurum, Sivas-Divriği ve Sivas-Bostankaya istasyonlarında uzun süreli durarak yolcularının buralarda keşfe çıkmasına imkan sağlıyor.

Ankara-Kars yönünde Erzincan’da 2 saat 50 dakika, İliç’te 3 saat 5 dakika ve Erzurum’da 2 saat 40 dakika duran turistik tren, Kars-Ankara yönünde ise Divriği’de 2 saat 50 dakika ve Bostankaya’da 3 saat 15 dakika mola veriyor.