Güncel Kurlar


Türkiye, Uzay Limanı İçin Pakistan İle Görüşüyor

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım; Stratejik Düşünce Enstitüsü’nde (SDE) düzenlenen konferansta Türkiye’nin uzay çalışmalarını anlattı. Başkan Yıldırım, 2 yıl önce kurulan Türkiye Uzay Ajansı’nın görevleri, çalışmaları, misyon ve hedeflerini paylaştı. Stratejik Düşünce Enstitüsünün (SDE) yayınını buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Başkan Yıldırım açıklamalarına öncelikle uzay çalışmaları alanında en önemli eksikliğin insan kaynağı olduğunu belirterek “Uzay alanında yetişmiş insan gücüne ihtiyacımız var.  dedi. Bu durumun ABD’de 270 bin uzmanın olduğunu Türkiye’de ise sayının bini geçmediğini vurgulayarak üniversitelerle çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

TUA Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım; Milli Uzay Programında yer alan “Uzay Limanı” hedefine atıfta bulunarak uzay limanının dünyadaki karşılığının havalimanları olduğunu ve İngilizce adının “spaceport” olduğunu söyledi. Söylemlerine Türkiye’nin coğrafi şartlarının müsait olmadığını ancak Pakistan’ın Türkiye ile uzay limanı projesini gerçekleştirmek için çok istekli olduğunu ekledi. Ayrıca bu konuda çalışmaların yürüdüğünü ifade etti.

Başkan Yıldırım; TÜRKSAT 5B ve uzay hukuku hakkında

“Şu an Türkiye’nin 4 uydusu var. Beşinci uydumuzu yılsonunda göndereceğiz, TÜRKSAT 5B sene sonunda fırlatılacak. Uzayda birçok uydu var; istihbarat için, iklim için, yeraltını gözetleyen uydular, çok sayıda uydu var. Sadece haberleşme için Starlink, 12 bin uydu göndermeyi hedefliyor.

Uzayda çok geniş bir sahada gittikçe genişleyen bir yelpazede çalışmalar sürüyor. Uzayda bulunan on binlerce uydunun trafiği vs. önemli. Gelecekte bu trafiğin sağlanmasında sorunlar çıkabilir ve bu sorunların çözümü için uzay hukukuna ihtiyaç olabilir… NATO uzayı da artık harekat alanı olarak deklare etti. Gelecek için bazı çalışmalar yapılıyor. Uzayda olabilecek her türlü sorunun çözümü için uzay hukukunun oluşturulması önemli…”

söylemlerinde bulundu.

“Uzay istasyonuna gidecek Türk astronot bilim insanı olacak”

Açıklamalarına uzaya gidecek Türk astronot konusunu da dahil eden Başkan Yıldırım “Uluslararası işbirliği ile bu astronot misyonumuzu gerçekleştireceğiz. ABD’den SpaceX ya da Rusya’dan Soyuz ile çalışacağız, bunun için pazarlıklar sürüyor. Bu sene içinde bitireceğiz inşallah. Astronot eğitimi 7 ayda tamamlanıyor, anlaşacağımız şirket bize kriterleri verecek, bizler de 2022’de astronot seçimimizi yapacağız. 1 değil 2 astronot seçeceğiz. Eğitimlerini alacaklar. Bir hastalık vs durumunda yedekli olarak gitmek istedik. Daha başarılı olan adayımız uzaya gönderilecek. Astronotumuz en az bir hafta uzayda kalabilecek. Biz uzaya gitmişken orada bilimsel deneyler araştırmalar da yapmak istiyoruz. Bu yüzden gidecek astronot adayı bir bilim insanı olacaktır. Tabii fiziki şartları uygun olan biri olmalı. 2022 sonuna kadar bunlar tamamlanacak.” Türk astronotun 2022 yılı içerisinde yedekli bir şekilde seçileceğini duyurdu.

Başkan Yıldırım; konuşmasında DeltaV Uzay Teknolojilerinin çalışmalarına da yer vererek “Bizim destek verdiğimiz DeltaV şirketi var hibrit motorumuzu geliştiren. O motoru kullanarak yüz kilometre sınırına kadar çıktık. Bir testi daha olacak 100km’yi de geçeceğini bekliyoruz.“ ifadelerinde bulunarak yeni bir fırlatmanın sinyalini verdi.

ç; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın 3 Kasım 2021 tarihinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda açıkladığı 1 Milyar 890 Milyon TL TUA’nın 2022 bütçesinin “Ay Görevi” ve “Türk Astronot” hedefleri için kullanılacağını belirtti.

Kaynak: DefenceTurk