Güncel Kurlar


TÜRKSAT-5B Haberleşme Uydusu Aralık 2021’de Fırlatılacak

Türksat A.Ş.’in 21 Kasım 2021 tarihinde yaptığı açıklamada TÜRKSAT-5B Haberleşme Uydusunun üretim ve test süreçlerinin bittiği aktarıldı. TÜRKSAT-5B uydusu; Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok ve Genel Müdür Yrd. Dr. Selman Demirel’in katıldığı törenle Airbus’tan teslim alındı. TÜRKSAT-5B; 18 Aralık 2021’de SpaceX’in Falcon 9 roketi ile yörüngeye fırlatılacak. Fırlatmanın Florida’dan saat 11’de yapılması planlanmakta.

TÜRKSAT-5B Haberleşme Uydusu; Sabit Uydu Servisi (FSS) sınıfındaki uydulara göre en az 20 kat fazla kapasite verimliliği olan Yüksek Verimli Uydu (High Throughput Satellite-HTS) sınıfı kategorisinde yer almaktadır. Hot Location yörüngeler arasında yer alan 42° Doğu yörüngesinde TÜRKSAT-3A veTÜRKSAT-4A uydularıyla birlikte görev alacak olan TÜRKSAT-5B uydusunun üretimine ilişkin sözleşme 26 Ekim 2017 yılında imzalanmıştır. Türksat; Ka-Bant kapasitesini mevcut kapasitenin 15 katına çıkartarak özellikle ticari gemilerle hava yolları pazarına odaklanacak.

TÜRKSAT-5A

Kasım 2017’de imzalanan sözleşmeyle Airbus Space’de imali başlayan TÜRKSAT-5A, ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Üssünden Falcon 9 roketi ile 8 Ocak 2021 Cuma günü hava muhalefeti sebebiyle 45 dakikalık gecikmeyle TSİ 05.15’te fırlatılmıştı. TÜRKSAT-5A uydusunun sorunsuz bir şekilde uzaya fırlatıldığını belirten Bakan Karaismailoğlu, 35 dakika sonra ilk sinyalin alındığını; TÜRKSAT-5A uydusunun Türkiye saati 5.48 itibari ile roketten ayrıldığını ifade etti.

Karaismailoğlu, TÜRKSAT-5A uydusunun yörüngeye yolculuğu sırasında Dünya’ya uzaklığının değiştiğini vurgulayarak; Dünya’ya en yakın olduğu uzaklığın 550 kilometreyi bulduğunu, en uzak olduğu konumda ise uzaklığının 55 bin kilometreyi bulduğunu açıkladı. Uydunun Dünya’ya yakın olduğu yerde hızının 3 bin 350 m/s olduğunun da altını çizen Karaismailoğlu, uydunun Dünya’ya 55 bin kilometre uzak bulunduğu konumlarda ise hızının 2 bin 300 m/s’ye kadar çıktığının açıkladı.

Kaynak: DefenceTurk