Güncel Kurlar


Windows 7 ve 8.1 için OneDrive Masaüstü Desteğini Sonlandırıyor

Microsoft, kişisel masaüstü OneDrive uygulaması için artık güncelleme sağlamayacağını duyurdu. Bu, Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 işletim sistemleri için geçerli ve değişiklik 1 Ocak 2022 başlayacak.

Şirket, OneDrive uygulamasının 1 Mart 2022’den itibaren bu işletim sistemleri için buluta dosya senkronizasyonunu durduracağını onayladı. Microsoft, Windows 8.1’in 10 Ocak 2023’e kadar desteği olacağını belirtti. Windows 8.1’in ne zaman çıktığını belirtmekte fayda var. piyasaya sürüldüğünde, işletim sisteminin tanımlayıcı özelliklerinden biri OneDrive entegrasyonuydu.

Buna ek olarak, Windows 8.1 platformu desteğinin sonuna yaklaştığımız için Microsoft’un bazı özellikler için desteğini sonlandırabileceği söyleniyor. Öte yandan, Windows 8 desteği, Windows 8.1’in piyasaya sürülmesinden birkaç yıl sonra, 2016’da zaten sona erdi. Windows 7 desteği 2020’de sona erdi, ancak şirket, işletmelerin 10 Eylül 2023’e kadar genişletilmiş güvenlik güncellemeleri için ödeme yapmasına izin veriyor.

OneDrive uygulaması konusunda net değilseniz, dosyalarınızı buluta kaydetmenize yardımcı olan bir eşitleme istemcisidir. “Farklı kaydet”i tıkladığınızda ve OneDrive’a kaydetmeyi seçtiğinizde, sisteminiz aynısını yapmak için OneDrive masaüstü uygulamasını kullanır.

Ayrıca, Microsoft’un eski nesil Windows sürümleri için desteğini yavaş yavaş sonlandırması, kullanıcıların OneDrive uygulamasına bir alternatif bulmasını gerektirebilir. Bu değişiklikten etkilenen kullanıcılar için deneyebilecekleri birkaç çözüm var. Kullanıcılar, dosyaları manuel olarak yüklemelerine ve indirmelerine olanak tanıyan OneDrive web uygulamasını kullanabilir.

Ayrıca Ekim 2025’e kadar desteği olacak olan Windows 10’u da yükleyebilirsiniz. Bunun dışında kullanıcılar, dosyalarını çevrimiçi olarak kaydetmek için farklı bir üçüncü taraf bulut depolama sağlayıcısı da kullanabilirler.