Güncel Kurlar


Yerli Firmalar Hafif Sınıf İKA İçin Seri Üretim Niyet Beyanı İmzaladı

FNSS’nin test sahasıyla ev sahipliği yaptığı İnsansız Kara Araçları ve Askeri Robotik Teknolojiler (İKA ART) etkinliği kapsamındaki imza töreninde Savunma Sanayii Başkanlığı ve Altınay, Arox, Elektroland, Esetron ve HOYTEK firmaları arasında Hafif Sınıf İnsansız Kara Aracı Seri Üretim Niyet Beyanı imzalandı. Firmalar etkinlikte uçan İKA, tabancalı İKA ve farklı görev yüklerine sahip pek çok farklı ürününü tanıttı.

Etkinlik boyunca hafif sınıf İKA’lar çeşitli görevler icra ederek kabiliyetlerini sergiledi. Sergi alanında yer alan araçlara biraz yakından bakalım.

ESETRON

Ejder Hafif İnsansız Kara Aracı

6 kg ağırlığa sahip olan Ejder Hafif-İKA, joy stick kontrolüne sahip uzaktan kontrol birimi ile komuta ediliyor. Maksimum 7 km/s hıza erişebilen Ejder Hafif-İKA, 17 cm genişliğe 25 cm derinliğe sahip yükseltileri aşabiliyor.

%60 dik ve %30 yan eğimde sorunsuz hareket edebildiği, ters döndüğü takdirde kendini düzeltebildiği aktarılan Ejder Hafif-İKA’nın 10 cm derinlikteki su içerisinde de hareket kabiliyeti olduğu vurgulandı.

3 saat kesintisiz çalışabilen Ejder; LOS 500 m, NLOS 150 m menzile sahip. Aynı zamanda 100 m kablolu kullanım ile mağara içinde de kullanıma elverişli olduğu ve her iki kullanımda da eve dönüş modu aktifleştirebildiği ifade edildi.

Farklı faydalı yük tasarımlarına uygun Ejder Hafif-İKA, Led ve IR aydınlatma sistemine ilave olarak 110 derece yatay ve 90 derece dikey görüş açılı kameraya sahip. Görüntü aktarımına ilave olarak ortam dinlemesi için mikrofonda kullanabiliyor.

GEKO Hafif İnsansız Kara Aracı

Yaklaşık 1.5 kg ağırlığa sahip GEKO, yatayda 20 m dikeyde 6 m yüksekliğe atılabilen bir insansız kara aracı. LOS 150m, NLOS 50 m menziline ilave olarak 3 m uzunluktaki gözetleme çubuğu ve 50 m sarkıtma halatı ile de görevini icra edebilen GEKO’da %60 dikey ve %30 yan eğimde sorunsuz hareket ederek ters döndüğünde kendi kendini düzeltebiliyor.

Kamikaze Hafif İnsansız Kara Aracı

15 kg ağırlığında ve 120 derece görüş açısına sahip İKA’nın patlayıcı faydalı yükü kolay bir şekilde takılıp çıkarılabilir olması sebebiyle kullanıcıya kolaylık sağlıyor. Kamikaze İKA, LOS 200 m, NLOS 50 m veya 100 m kablolu menzili ile de bina içinde veya dışında, çift emniyetli patlatma mekanizmasını kullanarak kullanıcı güvenliğini sağlayacak mesafede bulunuyor.

KOMODO Hafif İnsansız Kara Aracı

4 kg ağırlığındaki KOMODO, üzerine takılan farklı faydalı yüklere göre oldukça çeşitli kullanımlar sunan bir insansız kara aracı. Yatayda 15 m dikeyde 6 m yüksekliğe atılarakta kullanılan araç, uzaktan kumanda birimiyle kontrol ediliyor.

Ejder Hafif-İKA platformu esas alınarak geliştirilen KOMODO; merdiven aşabilen, eğimli yüzeylerde stabil kalarak LOS 150 m, NLOS 50 m veya 100 m kablolu menzilde etkinlik gösterebiliyor

Etkinlik boyunca dikkatleri üzerine çeken “tabancalı ika”, hedefe yöneldikten sonra kameraya entegre nişangah desteğiyle hedef alarak, gerektiği takdirde alçalıp yükselerek üst haznede yatay konumlandırılmış tabanca ile imhayı sağlıyor.

AROX Bilişim Sistemleri

Uçan İKA “MERLIS FCR360”

Zemin üzerinde dönme ve tırmanma kabiliyetlerini sağlayan kafes koruma sistemi ile çevrelenmiş uçan İKA MERLIS FCR360, aynı zamanda 2 m serbest düşme referans alınmış çarpma toleransı sayesinde, kırılmalara dayanıklı yapısıyla keşif / gözetleme faaliyetlerini 20 dakikalık uçuş süresi boyunca, 3 km LOS menzilinde gerçekleştirebilir.

Uçan İKA aynı zamanda karbon kompozit yapısı ile 1 kg dan az kalkış ağırlığı ile 10 m/s rüzgarda uçabiliyor.

Kaynak: DefenceTurk